Będzie modernizacja oczyszczalni

20.06.2015   Autor: Artur Maras
---

Jeszcze w tym roku ruszy przebudowa oczyszczalni ścieków w Kaczorach. W ubiegłym tygodniu zamknięto składanie ofert w przetargu.

Przebudowa oczyszczalni ścieków to największa inwestycją jaką będzie przeprowadzać gmina w najbliższym czasie. Same przygotowania do niej trwały kilka lat. Dokumentacja jest już gotowa. W ubiegłym tygodniu zakończono postępowanie przetargowe, na które wpłynęło 19 ofert. - Rozpiętość cenowa jest spora od 7 do 14 mln złotych stad musimy wybrać najkorzystniejszą, wiadomo najtańsza nie zawsze jest najlepsza - mówi Brunon Wolski, wójt Gminy Kaczory.

Tak duże inwestycje wymagają dużego wkładu finansowego. W ubiegłym tygodniu rada gminy podjęła uchwałę o zaciągnięciu pożyczki długoterminowej na ten właśnie cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.- Kredyt w wysokości 7 mln złotych przy czym do 40 % może być umorzone. W tej chwili nie ma ścieżek dofinansowań zewnętrznych o ile będzie taka możliwość to również spróbujemy ściągnąć środki zewnętrzne z tych źródeł - mówi Stefan Kowal, przewodniczący Rady Gminy.

Obecna oczyszczalnia ścieków powstała w 1994 roku. Obiekt spełniał swoją rolę dobrze przez wiele lat, jednak dziś nie jest w stanie sprostać wymogom ochrony środowiska stawianym przez WIOŚ. Konieczna jest więc jej przebudowa. - W związku z tym, że ta oczyszczalnia już pracuje 20 lat, w tym czasie wymogi oczyszczania ścieków zostały podniesione a urządzenia, które funkcjonują mają swój okres eksploatacji. Stąd decyzja o przebudowie - mówi Andrzej Kozera, dyrektor Zakładu Usług Wodnych i Kanalizacyjnych.

Oczyszczalnia nie będzie wyłączona z funkcjonowania. Modernizacja będzie odbywać się przy ciągłej pracy obiektu. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej w połowie września a zakończą w 2017 roku. Gmina do sfinansowania tej inwestycji, oprócz wcześniej wspomnianej pożyczki będzie starać się również o środki unijne.

Przeczytaj więcej o: deklaracje śmieciowe, szkło w brzuchu,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group