Sanktuarium już Bazyliką Mniejszą

14.06.2015   Autor: Redakcja
---

Od dziś najstarsze Sanktuarium Maryjne jest Bazyliką Mniejszą. Świątynia w Górce Klasztornej jest jedną ze stu w Polsce, wyróżnionych przez papieża takim tytułem.

Dobiegają końca uroczystości związane z 50-leciem koronacji Obrazu Matki Bożej Grójeckiej oraz nadania sanktuarium tytułu Bazyliki Mniejszej.

- Niedziela rozpoczęła się mszą świętą z kazaniem o godz. 6. 30 - relacjonuje Artur Maras, reporter TV Asta. - Inauguracją była jednak niewątpliwie msza święta, celebrowana w samo południe, której przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Podczas tej mszy św. na placu Objawienia odczytano dekret, który nadawał oficjalnie sanktuarium tytuł Bazyliki Mniejszej.

Papież, nadając tytuł Bazyliki Mniejszej pragnie wyróżnić dany kościół, a jednocześnie wspólnotę wiernych, którzy modlą się w tym kościele. - Takim przywilejem są liczne odpusty, a więc łaski dane pielgrzymowi, który przybywa w to miejsce do bazyliki w Górce Klasztornej. To nie jest tak, że tytuł Bazyliki Mniejszej daje się każdemu kościołowi. Musi to być kościół szczególny - mówi ks. Piotr Krupa, misjonarz Świętej Rodziny.

Po mszy świętej arcybiskup Wojciech Polak poświęcił pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat temu dokonał aktu koronacji cudownego obrazu.

Jubileusz 50-lecia koronacji Matki Bożej w Górce Klasztornej niewątpliwie przypomina historię sprzed 50 laty, kiedy Prymas Tysiąclecia koronował ten cudowny obraz, ale jednocześnie jest naszym spojrzeniem w przyszłość. - Jest więc pytaniem, czy my rzeczywiście odpowiadamy na to, że Maryja króluje w naszych serach, a te korony są naszym swoistym zobowiązaniem do życia godnego i chrześcijańskiego – mówił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Potem przyszedł czas na występ zespołu ”Rodlanie” i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O godz. 16.00 rozpoczął się koncert zespołu „Siewcy Lednicy” Obchody zakończyły się nieszporami i mszą świętą.

***

Przypomnijmy historię tego miejsca: według przekazów, w 1079 roku właśnie tu Matka Boża objawiła się pasterzowi. To objawienie uznawane jest za pierwsze na ziemiach polskich. Według wierzeń również w tym miejscu wytrysnęło źródło z wodą o leczniczych właściwościach. Wzniesienie, na którym umiejscowione jest sanktuarium, było wcześniej miejscem kultu pogańskiego. Znajdował się tu święty gaj Słowian.

W sanktuarium znajduje się wizerunek Matki Bożej, który wśród wiernych słynie z cudów. Jest czwartą kopią obrazu Matki Bożej Góreckiej, przed której obliczem modlą się wierni. Zanoszą prośby o uzdrowienie i błogosławieństwa. – Dokonuje się wiele cudów za wstawiennictwem Matki Bożej Góreckiej, ale też za wstawiennictwem źródełka wody, która wytrysnęła w miejscu objawienia. O takich cudach, przynajmniej jednym cudzie, który się dokonał w ostatnich latach jest taki namacalny to dar potomstwa – mówi Piotr Gałązka, dyrektor domu rekolekcyjnego w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej.

Od dziś oficjalnie sanktuarium w Górce Klasztornej zostało Bazyliką Mniejszą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group