„Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”

30.05.2015   Autor: Paulina Michałek-Komorowska
---

Zlikwidowany w czasie okupacji XVII-wieczny cmentarz żydowski w Pile zostanie upamiętniony. W jego miejscu stanie pomnik przypominający mieszkańcom o dawnych żydowskich mieszkańcach Piły.

Teren, na którym znajdował się kiedyś cmentarz żydowski, został przeznaczony dwa lata temu na rozbudowę obiektów sportowych pilskiej Szkoły Policji. Po wnikliwych analizach, udokumentowaniu i konsultacji z Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz porozumieniu się z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie, pilska Szkoła Policji otrzymała zgodę na budowę. Obecnie znajdują się tam nowe obiekty sportowe.

Jednak Szkoła Policji wraz z miastem Piła postanowiła upamiętnić to miejsce. Na terenie Szkoły (od strony ulicy Konopnickiej) stanął pomnik. Zaprojektowali go prof. nadz. Janusz Marciniak i dr inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak, z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Granitowy pomnik ma kształt gwiazdy Dawida. - Starałem się, aby pomnik był oszczędny i minimalistyczny w formie, a jednocześnie pełen treści. Kolor granitu przywodzi na myśl ludzkie prochy. Płyta została umocowana na stalowej konstrukcji, aby stworzyć wrażenie, że gwiazda unosi się nad ziemią. Pomnik jest jak otwarta księga, która zaprasza do czytania. Lekko podniesiony wierzchołek gwiazdy został – zgodnie z tradycją – skierowany na wschód (w stronę Jerozolimy). Na jego gładkiej powierzchni, jak w lustrze, odbija się niebo i drzewa. Pod gwiazdą znajduje się betonowa replika jej cienia. To podstawa pomnika i jednocześnie symboliczna pieczęć pamięci o ludziach pochowanych w tym miejscu oraz podkreślenie trwałości tej pamięci – mówi prof. Janusz Marciniak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Na monumencie znajduje się napis pokazujący religijny i historyczny charakter pomnika – „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 2 czerwca o godzinie 10.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group