Wybory już w niedzielę

08.05.2015   Autor: Artur Maras
---

Już w najbliższa niedzielę, 10 maja Polacy pójdą do urn, aby wybrać Głowę Państwa.

W lokalach wyborczych trwają przygotowania. Tak jest chociażby w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile mieszczącej się przy ul. Lelewela. W tym budynku w niedzielę, zostaną otwarte dwa lokale.

- U nas będą lokale wyborcze o nr 37 i 38, gdzie będzie można oddawać głosy w wyborach prezydenckich 10 maja w godz. 7.00 - 21.00 - mówi Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile.

W tych godzinach będą czynne wszystkie lokale wyborcze w kraju. Na obszarze działania pilskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego uprawnionych do głosowania jest ponad 400 tys. wyborców. Zgłaszając się w dzień wyborów do lokalu wyborczego, należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, potwierdzający naszą tożsamość, w przeciwnym razie karta do głosowania nie zostanie wydana. Po potwierdzeniu tożsamości głosujący otrzyma białą kartę do głosowania formatu A4 z pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. W tych wyborach karta będzie tylko jedna. Na niej w kolejności alfabetycznej będą umieszczone nazwiska kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W nadchodzących wyborach jest ich 11. Potem pozostaje tylko oddać ważny głos na wybranego kandydata.

Żeby głos był ważny wyborca może zagłosować stawiając znak x w kratce z lewej strony, obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli postawi więcej niż jeden x w kratce taki głos będzie głosem nieważnym.

Głosem nieważnym będzie również oddanie pustej kartki bez zaznaczenie żadnego kandydata lub jeśli głos zostanie oddany na innej karcie niż wydany przez właściwą komisję.

Osoby niepełnosprawne z terenu miasta mogą skorzystać z darmowego przewozu samochodem do lokalu wyborczego.

- Prezydent miasta Piły każdorazowo przy wyborach powszechnych udostępnia samochód dla osób niepełnosprawnych. Osoby takie prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny, mailowy, w przypadku tych wyborów zgłoszenia przyjmujemy do 8 maja - mówi Małgorzata Erdman, UM Piły.

Osoby, które zgłoszą taką prośbę, zostaną dowiezione do lokalu wyborczego przez pracownika Domu Pomocy Społecznej oraz po oddaniu głosu odwiezione do domu. Osoby niewidome lub niedowidzące mogą poprosić w lokalu wyborczym o specjalna nakładkę w języku braille'a.

Na ostateczne przekonanie nieprzekonanych sztaby wyborcze maja czas dziś, do godz. 24.00. Wtedy rozpoczyna się cisza wyborcza. Podczas jej trwania nie wolno namawiać na glosowanie na danego kandydata, rozwieszać plakatów wyborczych czy rozdawać ulotek.

Wielu wyborców deklaruje, że do wyborów nie pójdzie. Frekwencja w wyborach prezydenckich z 2010 roku wynosiła prawie 55%, co nie jest głosem zdecydowanej większości.

Pamiętajmy udział w głosowaniu to nie tylko prawo, ale również obowiązek. Nie idąc do wyborów, pozwalamy innym decydować za nas.

 

Przeczytaj więcej o: wybory, tir w rowie,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group