Dotknąć historii

29.01.2015   Autor: Redakcja
---

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance rozpoczęły się obchody 70. rocznicy wyzwolenia Trzcianki. W tym roku, choć bez inscenizacji, nie zabrakło okazji do zapoznania się z umundurowaniem, bronią i pojazdami z czasów II wojny światowej. Gospodarzem spotkania było Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

- Robimy takie spotkania, ponieważ bardzo chcemy, żeby mieszkańcy jak najczęściej nas odwiedzali. I to dla nich właśnie szykujemy różno9rodne atrakcje, na czele z przejażdżkami pojazdami z czasów wojny – mówi Elżbieta Wiśnicka, dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance.

Podczas spotkania w muzeum można było obejrzeć wiele pojazdów z czasów wojny, odwzorowanych w najdrobniejszych szczegółach. Wszystkie są sprawne i jeżdżące. Szczególną uwagę niewątpliwie przykuwała armata.

- To jest przeciwpancerna armata ZIS – 2, oryginalna, radziecka, z czasów wojny. Wyremontowaliśmy ją i dziś stanowi eksponat Pilskiego Muzeum Wojskowego. Prototyp tego działa został skonstruowany w 1941 roku, a od roku 1943 ruszyła seryjna produkcja. Było to bardzo dobre działo, jak na owe czasy. Armata przebijała pancerze niemieckich czołgów, zarówno Tygrysa, jak i Pantery – mówi Michał Szczepański z Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Siedemdziesiąt lat temu, 27 stycznia 1945 roku, po niezbyt krwawych i intensywnych walkach, Trzcianka powróciła do Polski. W tę siedemdziesiątą rocznicę mieszkańcy Trzcianki mieli okazję niemal dotknąć historii, dzięki wyjątkowym eksponatom, które pokazali kolekcjonerzy prywatni, a także Pilskie Muzeum Wojskowe i Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu.

Przeczytaj więcej o: trzcianka, historia, muzeum, wojsko, proszek do prania,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group