Potrzebna do życia jak powietrze

19.11.2014   Autor: Redakcja
---

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - powiedział Umberto Eco. Szkoda, że tak niewielu z nas prowadzi takie podwójne życie.

Do czytania zachęca m.in. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, m.in. realizując kolejną edycję wydarzeń pod nazwą „Książka do zjedzenia”.

- To wydarzenie, mające na celu popularyzację najnowszych i ciekawych zjawisk literackich w Europie oraz uznanych pisarzy europejskich w kontekście szeroko pojętej kultury, tak, aby ukazać jej autentyczność, tożsamość, odmienności, egzystencję człowieka, przewartościowania po 1989 r. – zachęca do udziału w wydarzeniach Iwona Belter z PiMBP w Pile. – Pomysł powstał w 2010 r. Prezentowana była wówczas literatura ukraińska. Gośćmi byli Jurij Anduchowycz i Sofija Andruchowycz. W kolejnych latach udało się nam zaprosić do Piły Natalkę Babinę z Białorusi, Jarolava Rudisa z Czech, Dana Lungu z Rumunii oraz Miljeno Jergovicia z Chorwacji.

W tym roku czytelnicy będą poznawać literaturę słowacką i niemiecką. Gośćmi będą:

5 grudnia – Pavel Rankov, pisarz słowacki, jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) została nagrodzona w br. Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” 2014 oraz Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, poetki, tłumaczki i dysydentki w czasach ZSRR. Laureat także innych prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika „SME”, Nagroda Fundacji Banku Tatra).

15 grudnia - Zsuzsa Bank, niemiecka pisarka i dziennikarka, autorka książek: "Pływak" , "Najgorętsze lato", ostatnio przetłumaczonej "Jasne dni". Córka emigrantów węgierskich 1956 r. Laureatka Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród: m. in. Nagrodę Aspekte, Nagrodę im. Jürgena Ponto , Niemiecką Nagrodę Książkową, Nagrodę im. Bettiny von Arnim (2003), Nagrodę im. Mary Cassens oraz Nagrodę im. Adalberta von Chamisso.

Spotkania będą tłumaczone na język polski. Książki zaproszonych autorów dostępne w wypożyczalni biblioteki, ale będzie można również je kupić..

Wśród imprez towarzyszących będzie m.in. wykład-rozmowa z Andą Rottenberg na kanwie wystawy „Obok. Polska Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” oraz wspólne czytanie, koncerty, a także poczęstunek przysmaków kuchni słowackiej i niemieckiej.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Patronat medialny nad akcją sprawuje asta24.pl i TV Asta.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group