AKCJA: rejestracja dawców szpiku kostnego

01.04.2014   Autor: Redakcja
---

W przyszłą środę i czwartek (9 i 10 kwietnia) pilanie będą mieli okazję zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Głównym celem akcji jest znalezienie dawców dla chorujących na białaczkę i inne nowotwory krwi.

W projekcie, który zorganizowany zostanie po raz trzeci, udział wezmą 104 uczelnie z Polski. Akcję „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie" zaplanowano na 9-10 kwietnia. W Pile zgłaszać można się na PWSZ, w środę i czwartek, między godziną 11 a 18.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS, która jest organizatorem akcji. Fundacja, od początku działalności, przebadała i zarejestrowała już ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce.

DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczyć można cechy zgodności tkanek.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 9 - 10 kwietnia 2014
Godziny: 11:00 - 18:00
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica
Instytut Ochrony Zdrowia (sala nr. 11 B), ul. Podchorążych 10, Piła.

/Fot. PWSZ/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group