Spacer na cmentarz choleryczny

06.11.2013   Autor: Redakcja
---

Istniejąca od kilkunastu lat ścieżka rowerowa SMOK zaczynająca się przy przejeździe kolejowym w Leszkowie a kończąca przy miejscu piknikowym SMOK w Kalinie adresowana jest nie tylko do cyklistów. Piechurzy również znajdą tu coś dla siebie.

- W niedzielę 3 listopada mogli się o tym przekonać uczestnicy "Niedzieli na dwóch nóżkach", imprezy cyklicznej organizowanej przez Bractwo Turystyki Rowerowej w Pile. Zwykle w różnych porach roku niedziele są organizowane w Kuźniku, tym razem zaproponowano spacer do cmentarza cholerycznego w lasach w okolicach Leszkowa - informuje Jan Balcerzak, wiceprezes pilskiego oddziału PTTK.

Na tym cmentarzu pochowano ciała 148 rosyjskich żołnierzy, którzy zmarli na cholerę w obozie jenieckim w Pile, w grudniu 1914 roku. Na cmentarzu stoi skromny obelisk, a sam teren otoczony jest drewnianym płotem. Można tam dojść posiłkując się znakami zielonego szlaku rowerowego, po drodze spotykając tablice informacyjne nie tylko o cmentarzu, ale również o bunkrach, elementach umocnień niemieckich wokół Piły z lat II wojny światowej.

- Oczywiście podczas pobytu na cmentarzu nie zapomnieliśmy o zapaleniu symbolicznych światełek, nie przeszkodził nam też deszcz, który towarzyszył od początku do końca spaceru. Ale zauważyliśmy również w lesie dziw natury - „parasolowe drzewo” - gatunek nigdy przedtem nigdzie nie spotkany - dodaje J. Balcerzak.

Przeczytaj więcej o: leszkow, spacer, jan balcerzak,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group