Raz na sto lat

09.09.2013   Autor: Redakcja
---

Dożynki powiatowe mają na celu podsumować całoroczną pracę rolników. W powiecie wałeckim organizowane są one co roku w innej gminie - w tym roku przypadło to na gminę Tuczno w miejscowości Lubiesz.

- Wieś pięknie się przygotowała do tych dożynek. Myślę, że to jest takie podsumowanie działalności rolników i ich ciężkiej pracy, gdzie ten trud pracy rolnika jest właśnie wykazany zbiorami i co więcej okazuje się, że w tym roku mimo bardzo długiej zimy zbiory są rewelacyjne - to jest raz na sto lat coś takiego - że zbiory są wysokości od 80 do 90 kwintali z hektara pszenicy. To jest niebywałe - opowiadał portalowi asta24.pl Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Jana Chrzciciela. W trakcie trwania święta plonów, powiat wałecki stara się dbać o zachowanie pewnych obyczajów.

- Każda gmina musi wystawić swoje stoisko oraz zespół ludowy i zrobić wieniec. To są tradycje, które staramy się utrzymać. Warto kultywować tradycje. Tym bardziej że świat dziś tak jest napędzony szybkością pracy, że ludzie zapominają o tradycyjnych dożynkach - mówił w rozmowie dla portalu asta24.pl Krzysztof Hara, burmistrz Tuczna.

Dla najmłodszych uczestników nie zabrakło atrakcji. Specjalnie z tej okazji do miejscowości Lubiesz zawitało wesoło miasteczko, na tych starszych zaś, czekały liczne stragany.

Przeczytaj więcej o: Dożynki, zabawa, konkursy, plony, gry, lubiesz, tradycja,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group