Skrzatuska Pieta na ulicach Piły

Skrzatuska Pieta na ulicach Piły

Parafia pw. św. Józefa w Pile gościła figurę Matki Bożej Bolesnej Pani Skrzatuskiej. Wydarzenie było częścią przygotowań do obchodów 450-lecia obecności Cudownej Figury w Skrzatuszu. 

 - 21 września będziemy przeżywali uroczystość 450-lecia obecności Matki Bożej w Skrzatuszu. Cudownej figury, która obrała to miejsce. Jednocześnie zaznaczyła znakami, cudami. To jest główny motyw, który powoduje, że to pielgrzymowanie ma przyczynić się do ożywienia ducha religijnego wśród wiernych - mówi proboszcz parafii pw. św. Józefa ks. Ryszard Ryngwelski. 

Figura Matki Boskiej Skarztuskiej do kościoła parafii pod wezwaniem św. Józefa przybyła w procesji. Potem odbyła się uroczysta msza oraz nocne czuwanie wiernych z poszczególnych ulic parafii. W niedzielę wszystkie nabożeństwa oraz czuwania grup modlitewnych również odbywały się udziałem piety. Figurę Matki Skrzatuskiej wierni pożegnali wieczorem.     

(dalsza część artykułu pod materiałem wideo) 

Historia skrzatuskiej Piety sięga XV wieku. Znajdowała się ona w kościele w Mielęcinie, nieopodal Wałcza. W 1575 roku luteranie wyrzucili ją z kościoła, uszkodzili, usiłowali utopić, w końcu odsprzedali przygodnemu garncarzowi z Piły. Od niego figurę nabyła mieszkanka Skrzatusza. Umieściła ją w miejscowym kościółku, będącym filią parafii św. Mikołaja w Wałczu. W 1621 roku doszło do cudu. Od figury Piety biła jasność tak duża, że widzieli ją podróżujący obok wsi. Od tego wydarzenia figurę przeniesiono na główny ołtarz, a do drewnianego wówczas jeszcze kościoła, zaczęła przybywać rzesza wiernych. Od 1660 roku powstała w Skrzatuszu samodzielna parafia. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.