Czym są zawory rozdzielające i gdzie się je wykorzystuje?

26.06.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---

Każda instalacja to efekt działania wielu komponentów, z których każdy ma określone zadanie. Jaką rolę w różnego typu konstrukcjach odgrywają zawory rozdzielające? Sprawdź, gdzie można je spotkać i dlaczego są tak istotne w zastosowaniach przemysłowych.

Zastosowanie zaworów rozdzielających ze względu na ich stosunkowo uniwersalną funkcję jest szerokie. Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest kontrolowanie dróg przepływu, wykorzystywany jest konkretny rodzaj sterowania i montowane chociażby zawory pneumatyczne, tam pojawiają się także zawory rozdzielające. Poznaj ich funkcjonalność i przekonaj się, czy mogą być użyteczne także w Twojej branży. A jeśli szukasz wysokiej jakości produktów, wybierz zawory rozdzielające - pneumatykanet.pl/zawory-rozdzielajace/.

Zawory rozdzielające - co to jest?

Zawór rozdzielający, który znany jest także pod nazwą "zawór dystrybucyjny", to urządzenie mechaniczne służące do kierowania przepływu płynów (cieczy lub gazów) w układzie hydraulicznym lub pneumatycznym. Główną funkcją zaworu rozdzielającego jest kontrolowanie przepływu płynów między różnymi przewodami i komponentami w systemie, co umożliwia m.in. zmianę kierunku, regulację ciśnienia, natężenia przepływu czy też włączanie i wyłączanie przepływu w określonych częściach układu.

Zawory rozdzielające sterowane pneumatycznie czy też elektrycznie znajdują często zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim będą to przemysłowe systemy automatyki, gdzie zawory rozdzielające służą do do sterowania ruchem siłowników, cylindrów i innych komponentów.

Równie często zawory pojawiają się w różnego rodzaju systemach wodnych, gdzie ich zadaniem jest dystrybucja wody w budynkach i instalacjach przemysłowych. Wreszcie są także nieodzownym elementem instalacji gazowych, gdzie są odpowiedzialne za kontrolowanie przepływu gazu w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Rodzaje zaworów rozdzielających

Wśród różnego rodzaju typów zaworów rozdzielających można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje, które różnią się przede wszystkim sterowaniem, ale również przeznaczeniem. Można zatem wskazać:

  • Zawory elektromagnetyczne (solenoidowe) - ich główną cechą jest sterowanie elektryczne przy użyciu elektromagnesu, a zastosowanie znajdują najczęściej w automatyce przemysłowej.
  • Zawory ręczne - w tym przypadku sterowanie odbywa się ręcznie za pomocą dźwigni lub pokrętła, a instaluje się je głównie tam, gdzie nie jest wymagana automatyka.
  • Zawory pneumatyczne - za sterowanie odpowiedzialny jest siłownik pneumatyczny, który za pomocą sprężonego powietrza kontroluje zawory. Elementy sterowania pneumatycznego wykorzystywane są naturalnie w systemach pneumatycznych.
  • Zawory hydrauliczne - zaprojektowane do sterowania cieczami w instalacjach hydraulicznych. Mogą być sterowane ręcznie, pneumatycznie, elektrycznie lub mechanicznie.

Pneumatyka Automatyka - Sklep pneumatyczny i elektryczny

Adres firmy:
Towarowa 20C, 10-417 Olsztyn

Telefon:
+48 89 532 02 30

Strona WWW:
https://pneumatykanet.pl/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group