Wyższa kara za brak OC. Stawki idą w górę

17.06.2024   Autor: News4Media
342---104
Jazda bez opłaconego ubezpieczenia pojazdu finansowo boli i zaboli jeszcze bardziej. W lipcu czeka nas kolejna podwyżka.

Ubezpieczenie OC pojazdu jest w Polsce obowiązkowe. Ale nie wszyscy kierowcy je wykupują. Skala jest całkiem duża, bo bez takiego ubezpieczenia jest w Polsce aż ok. 100 tys. pojazdów.

Jeżeli ktoś zostanie zatrzymany podczas kontroli drogowej, bez aktualnego ubezpieczenia OC, to czeka go kara. Nie mała, bo może wynieść nawet 13 tys. zł. Wszystko zależy od pojazdu i skali przewinienia. Wysokość kary jest uzależniona od ustawowej płacy minimalnej. Obecnie to od 280 zł do ponad 12 tys. zł. Jednak, z powodu wysokiej inflacji, od 1 lipca najniższa pensja urośnie po raz drugi w tym roku. I tym samym wzrosną także kary za brak OC.
Zgodnie z przepisami pełna opłata karna za brak polisy dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie mają takiej ochrony dłużej niż 14 dni. Wysokość kary zależy też od rodzaju pojazdu. Osoby, które nie zadbały o ubezpieczenie na okres krótszy niż dwa tygodnie też zapłacą, ale mniej.
· 20 proc. pełnej opłaty do 3 dni bez OC
· 50 proc. opłaty za okres od 4 do 14 dni

Maksymalne stawki:
· samochód osobowy – 8600 zł,
· samochód ciężarowy – 12 900 zł,
· motocykl – 1430 zł.

fot. Canva

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group