Nie ma przejścia dla pieszych przy sanktuarium

12.04.2024   Autor: Jakub Sierakowski
996---139
Przejście dla pieszych przy sanktuarium w Górce Klasztornej potrzebne od zaraz. Postulują o to księża, bo jak się okazuje, wizyta w klasztorze może czasem wymagać od wiernych... podejmowania nie lada ryzyka. 

Sanktuarium maryjne w Górce Klasztornej to najstarszy tego typu obiekt sakralny w Polsce. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedzają go tłumy wiernych z różnych miejsc w kraju. Jednak tutaj pojawia się pewien problem – przy wejściu do sanktuarium nie ma przejścia dla pieszych. 

- Bardzo się przyda, bo to jest takie wejście do kościoła, do bazyliki. Dużo ludzi na pewno tędy przechodzi. Ewidentnie tu się prosi. Ci, którzy tu mieszkają chętnie by skorzystali z tego przejścia - mówią wierni. 

O przejście księża z sanktuarium apelują od lat. Przy świątyni jest bardzo długi odcinek prostej drogi. Kierowcy często się tu rozpędzają. 

- Jest to takie proste zabezpieczenie i bezpieczeństwo ludzi, którzy przede wszystkim w niedziele i święta, ale i na co dzień, przechodzą z jednej strony na drugą tej drogi i też, aby był respekt kierowców, żeby kierowca się zatrzymał - tłumaczy ks. Janusz Jezusek, rzecznik sanktuarium w Górce Klasztornej.


Nad tym pomysłem pochylił się Powiatowy Zarząd Dróg w Pile. To jednak nie jest proste zadanie - twierdzą drogowcy.  

- Z jednej strony mamy chodnik, gdzie musimy dobudować dojście do jezdni. A z drugiej strony mamy parking i tam będziemy musieli poświęcić, wyłączyć kilka miejsc parkingowych, żeby to przejście mogło funkcjonować. Dodatkowo wprowadzimy odpowiednie oznakowanie, które spowolni ruch na tym odcinku - mówi Artur Bąk, dyrektor PZD w Pile. 

W tej chwili drogowcy kończą pracę nad projektem zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Kiedy przejście się tam pojawi? Prawdopodobnie w drugim kwartale bieżącego roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group