Piła buduje przedszkole. Pod topór miało pójść ponad 400 drzew

28.02.2024   Autor: Jakub Sierakowski
930---134
Wracamy do tematu wycinki drzew na Zielonej Dolinie w Pile. Na działce przy ul. Kazimierza Wielkiego i Szkolnej miasto chce zbudować przedszkole i wyciąć pod budowę ponad 400 roślin. Starosta wyraża zgodę, jednak na dużo mniejsza wycinkę.

Zielona Dolina to osiedle, które nie ma publicznego przedszkola. Aby powstał tu nowoczesny obiekt wraz z placem zabaw, małym boiskiem i terenem rekreacyjnym, trzeba – według miasta – wyciąć 424 rosnące tu drzewa.

Jak na ten plan reagują mieszkańcy?

– Wnuk chodzi daleko i należy wybudować. Te drzewa to są samosiejki. Tam nikt nie sadził tego. To nie jest regularny las – mówią. Ale słychać i takie głosy: – Jest tyle miejsca gdzie można to zagospodarować i postawić gdzie indziej. A co teraz się dzieje? Gdzie nie spojrzymy tylko beton, beton i nic więcej.A tutaj wyciętych miało być ponad 400 drzew. Starosta pilski uznał, że do wycinki kwalifikuje się dużo mniej roślin.
– Wydaliśmy to pozwolenie na wycinkę 176 drzew. Bo dokładnie tyle drzew koliduje bezpośrednio z inwestycją. Pozostałe, naszym zdaniem, mogą rosnąć. Oczywiście będziemy nadal ten temat analizować, dlatego, że jest to pozwolenie częściowe – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Miasto proponowało w zamian za wycięcie drzew nowe nasadzenia.

– Pozostałe drzewa, czyli trochę więcej niż 400, z czego większość to są drzewa naprawdę małe, wymagają wycięcia, ale w to miejsce w okolicy na pewno posadzimy ponad 300 nowych drzew, o wiele szlachetniejszych od tych, które zostaną wycięte – przekonuje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu UM Piły.

Jednak, jak mówił starosta pilski, inwestor chciał tam posadzić żywopłot. W decyzji, którą wydało starostwo, oprócz ograniczonej wycinki, wykonawca został zobowiązany do zasadzenia konkretnego gatunku drzew – w tym wypadku grabów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group