Ferie z WOT. 120 rekrutów w Dolaszewie pod Piłą

12.02.2024   Autor: Redakcja
735---362
Blisko 120 kandydatów stanęło przed bramami batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zamiast odpoczywać w ferie, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowy trening i zostać terytorialsami.

Zdecydowaną część wśród rekrutów stanowią pełnoletni uczniowie. To m.in. z myślą o nich powstał projekt „Ferie z WOT”. Nowi rekruci szkolenie mają w 122. blp w Dolaszewie pod Piłą. 

Projekt realizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej nie jest propozycją wypoczynku, a szkoleniem podstawowym kandydatów na terytorialsów. Ferie z WOT-em pozwalają uczniom i studentom włożyć mundur, bez konieczności rezygnowania z nauki. 

W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszego dnia rekruci musieli przystąpić do sprawdzianu z wychowania fizycznego, by instruktorzy ocenili, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią, a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą.
Kandydaci, którzy zaliczą egzamin z „pętli taktycznej”, złożą przysięgę wojskową w Czarnkowie.

"Szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się dalej w swoich macierzystych batalionach. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

opr. por. Anna Jasińska-Pawlikowska, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. st.szer.spec. Justyna Szemberska, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group