Pieniądze dla wdów i wdowców. Prace już trwają

09.02.2024   Autor: News4Media
---650

Sejm zajął się już wyczekiwaną przez wiele osób ustawą o rencie wdowiej. Ma ona zabezpieczyć finansowo emerytkę lub emeryta po śmierci małżonka.

- Obecnie obowiązujące reguły prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych są uznawane przez wielu świadczeniobiorców za niesprawiedliwe – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Teraz jest tak: jeśli emeryt lub emerytka tracą współmałżonka, mogą skorzystać z renty rodzinnej. Wynosi ona 85 proc. dochodu zmarłej żony lub zmarłego męża. Mogą też zachować swoją emeryturę.

W nowej ustawie ma być tak: po śmierci współmałżonka wdowiec lub wdowa będą mieli do wyboru jedno z dwóch rozwiązań:
• albo pozostaną przy swojej emeryturze, do której dołożą 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku (wynosi 85 proc. jego emerytury),

• albo wybiorą 100 proc. renty rodzinnej i dołożą do niej 50 proc. własnej emerytury.

Według projektu ustawy, renta wdowia ma przysługiwać osobom ubezpieczonym w ZUS, KRUS oraz emerytkom i emerytom wojskowym. Zgodnie z przyjętą w ustawie zasadą, taka łączona emerytura nie może być wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury. W listopadzie 2023 roku było to 10 436 zł brutto.

1 marca tego roku emerytury zostaną zwaloryzowane. Po tym terminie wysokość renty wdowiej – policzyli autorzy projektu ustawy – nie mogłaby przekroczyć 7625,85 zł.

Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w budżecie. Dlaczego wprowadzenie tego rozwiązania jest konieczne?

– Z powodu różnicy między emeryturami kobiet i mężczyzn. Osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety. Ich świadczenia są nawet o 40 proc. niższe niż emerytury mężczyzn - powiedział poseł Robert Biedroń. 

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group