Startuje Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników

22.01.2024   Autor: Redakcja
974---145
Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników to nowa inicjatywa, do udziału w której zachęca Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Będzie ona realizowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu, a jej celem jest promocja czytelnictwa w regionie.

To właśnie czytelnicy skupieni w klubach książki działających przy wielkopolskich bibliotekach będą inicjować wyłanianie wartościowych utworów wydanych w danym roku. Laureatem nagrody może zostać żyjący autor, który w roku poprzedzającym edycję opublikował pierwsze wydanie swojej książki napisanej w języku polskim. To pierwsza nagroda literacka, w ramach której planuje się uhonorowanie autorów książek w dwóch kategoriach: adresowanych do dzieci i młodzieży oraz adresowanych do czytelników dorosłych. W przypadku pierwszej z wymienionych kategorii możliwe jest także nagrodzenie ilustratora.

Zgłaszane książki nie mogą mieć charakteru naukowego, uwzględniane będą wyłącznie pozycje z zakresu szeroko pojętej literatury pięknej, wśród nich: powieść, opowiadanie, esej, felieton, reportaż literacki, poezja, literatura dziecięca i młodzieżowa. Zgłoszone książki oceniać będzie siedmioosobowe jury, w którego składzie zasiadać będą przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego, literaturoznawcy, bibliotekarze, księgarze.
Listę 10 książek nominowanych do nagrody poznamy w kwietniu. Ich autorzy otrzymają wyróżnienia w wysokości 3 tys. zł. Pierwszych laureatów Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników poznamy już w maju tego roku podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. Wysokość nagrody w każdej z dwóch kategorii wynosi 50 tys. zł. Autorzy nominowanych i nagrodzonych książek uzyskują także prawo do pobytu w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”.

Spośród bibliotek, które prześlą zgłoszenia, rozlosowanych zostanie 10 nagród w wysokości 3 tys. zł z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych.

Zgłoszenia do 28 lutego przyjmować będzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu dostępne będą na stronie WBPiCAK pod adresem: wbp.poznan.pl.

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group