"Chłopi" na specjalnym pokazie w pilskim RCK

19.12.2023   Autor: AK
1657---342
Ponad milion 600 tysięcy widzów obejrzało "Chłopów". Film nominowany do Oscara we wszystkich kategoriach wyświetlany jest już w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Irlandii i Hiszpanii. W Polsce bije rekordy popularności. A w minioną sobotę w pilskim RCK odbył się pokaz specjalny.

Najpierw projekcja filmu, a potem spotkanie z aktorem i malarką. Nieprzypadkowymi. Robert Gulaczyk, odtwórca roli Antka pochodzi z Trzcianki. W Pile na deskach Teatru Wirtualnego stawiał swoje pierwsze aktorskie kroki. Ta rola to dla niego trampolina do sukcesu.

– "Twój Vincent" jeszcze niekoniecznie, ale "Chłopi" już dali mi taką windę promocyjną, która rzeczywiście powoduje, że z takiego aktora niekoniecznie rozpoznawalnego, tak po "Twoim Vincencie" ludzie mówili, a to ten z malowanek, tak dzisiaj staję się jakimś takim podmiotem aktorskim – przyznaje Robert Gulaczyk, odtwórca roli Antka.Wcześniej z Dorotą i Hugh Welchmanami pracował nad "Twoim Vincentem", gdzie zagrał tytułową rolę. Miał i tym razem wolność ekspresji, bo reżyserka...

– W pewnym momencie odpuszcza, bo sama to często powtarza, że aktorzy dużo więcej wiedzą o swoich postaciach, niż ona sama jako reżyser – mówi Robert Gulaczyk.

Odtwórca roli Antka przez ponad 10 lat był związany z teatrem z Legnicy. Po sukcesie "Twojego Vincenta" musiał zrezygnować z etatu. Coraz częściej można go zobaczyć na srebrnym ekranie, choćby w Netfliksowej produkcji “Morderczynie”.  A w lutym premiera sztuki "Nienasyceni" w Garnizonie Sztuki. Wystąpi tam obok gwiazd polskiej sceny: Olgi Bołądź i Bartłomieja Topy. Ale o Pile nie zapomina, choć tym razem na wigilii teatralnej go nie będzie.
– Jeśli jest taka możliwość, to spotykamy się co roku, przynajmniej z taką duża grupą tych, którzy mogą przyjechać, z Teatru Wirtualnego, a poza tym spotykamy się po prostu, na spacerach, na rozmowach, na spektaklach – mówi Ewelina Wyrzykowska, reżyserka Teatru Wirtualnego.

Z naszym regionem związana jest też malarka, która brała udział zarówno w pracy przy "Twoim Vincencie" jak i teraz przy "Chłopach". Mieszka i pracuje w Nowym Buczku w powiecie złotowskim. Początkowo nadzorowała pracę zespołu malarzy w Serbii, ale zrezygnowała, by całkiem oddać się malowaniu. Po pierwszych dobrych recenzjach, pojawiły się też głosy malarzy o trudnych warunkach pracy nad filmem.

– Faktycznie niektóre rzeczy się na wdechu robi, trzymając w napięciu rękę, żeby malować te detale portretów czy strojów, wiadomo, zawsze są plusy i minusy, dla mnie była to cudowna przygoda jak i dla wielu malarzy, a faktycznie jakieś negatywne też się znajdą – przyznaje Anna Kluza, malarka.

Kolejne plany to praca nad trzecią malarską produkcją Welchmanów. To "Winterreise", czyli podróż zimowa w oparciu o pieśni Schuberta. No i czekanie na werdykt oscarowego jury. "Chłopi" zostali nominowali we wszystkich kategoriach do tej najważniejszej filmowej nagrody na świecie. Gala przyznania Oscarów 10 marca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group