Będzie bezpieczniej i ekologiczniej

10.12.2023   Autor: Redakcja
---
Ponad trzy dekady mieszkańcy Szamocina czekali na modernizację starej oczyszczalni ścieków. Teraz się to udało. Trwa budowa nowej instalacji. Zmodernizowana oczyszczalnia będzie naszpikowana nowymi technologiami i rozwiązaniami.  
 
Stara oczyszczalnia ścieków w Szamocinie została wybudowana ponad 30 lat temu. Przez trzy dekady pracujące w niej urządzenia obsługiwały coraz większą liczbę mieszkańców gminy. Teraz instalacja doszła do punktu krytycznego i stała się niewydolna.  


 
 - Miasto się rozrasta, wokół się wszystko rozrasta, czyli oczyszczalnia według mnie jest potrzebna. Nie wiem, czy to jest dobra inwestycja. To jest normalnie śmiechu warte. Walą taką wielką oczyszczalnię, a mniejsze też są i dają radę - mówią mieszkańcy Szamocina.
 
Oczyszczalnia powstanie praktycznie od nowa. Robotnicy wybudują nowe zbiorniki, przepompownie i stacje zlewcze ścieków. Będą nowe biura i pomieszczenia socjalne. Instalacja będzie obsługiwać blisko 80 procent mieszkańców gminy podłączonych do sieci kanalizacji.  
 
 - Będzie to obiekt, który będzie przyjazny środowisku. Będziemy chronili środowisko. Te ścieki będą zawsze oczyszczone w stopniu nawet wyższym niż wymagany. Zmniejszy się też uciążliwość odorowa dla mieszkańców okolicznych ulic - przekonuje Michał Jędraszczak, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szamocinie.
 
Stara część oczyszczalni, po wybudowaniu nowej, będzie zdemontowana. Ta największa w historii gminy Szamocin inwestycja kosztuje prawie 22 miliony złotych. 10 milionów to rządowe dofinansowanie. Pozostałą część kosztów pokryje pożyczka z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz wkład własny gminy. Prace zakończą się pod koniec przyszłego roku.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group