70-lecie Nadleśnictwa Jastrowie

18.11.2023   Autor: Kamil Kończewski
1544---

W tym roku mija 70-lat od powstania Nadleśnictwa Jastrowie. Z tej okazji w piątek odbyły się uroczyste obchody rocznicy, uwieńczone nadaniem nadleśnictwu sztandaru.  

Nabożeństwo jubileuszowe odbyło się w kościele parafii p.w. św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Nadleśnictwo Jastrowie powstało w lutym 1953 roku. Obejmowało miejskie lasy oraz część Nadleśnictw Płytnica i Trzebieszki. Na początku jednostka była w strukturach Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i Rejonu Leśnego w Wałczu. W 1978 roku wraz 11 innymi nadleśnictwami weszła do nowo utworzonego Zarządu Okręgowego Lasów Państwowych w Pile. Początki nie były łatwe.  
 

- Jak przyszedłem do Nadleśnictwa Jastrowie to praca biurowa polegała na tym, bo wtedy zatrudniony w biurze byłem, że liczyliśmy na liczydle. Dzisiaj jest to niewyobrażalne - mówi Janusz Dudek, wieloletni pracownik Nadleśnictwa Jastrowie.  
 

W latach siedemdziesiątych leśnicy musieli zmagać na szczęście skutecznie z plagą uciążliwych motyli, brudnicy mniszki. Owady te niszczyły igły drzew zwłaszcza sosnowych i świerkowych. 

- Uczyliśmy się zwalczać tą mniszkę przy pomocy samolotów. Dziś już jest technika na wyższym poziomie, ale wtedy jeszcze flagowaliśmy lasy na przykład. Czy balonami naprowadzali samoloty - Bronisław Niemiec, wieloletni pracownik Nadleśnictwa Jastrowie.  
 

Obecnie Nadleśnictwo Jastrowie zarządza lasami o powierzchni ponad 10 tysięcy hektarów. Obszar nadleśnictwa to dwa duże kompleksy leśne, stanowiące 98% powierzchni leśnej, leżące między rzekami Piławą a Gwdą. A czym się wyróżnia na tle innych nadleśnictw... 
 

- Dwupiętrowymi drzewostanami na gruntach rolnych. Ale jednocześnie obszarami przyrodniczymi. Wielkopolską Doliną Rurzycy, Diablim Skokiem i również obszarami przy samym mieście Jastrowie, które są piękne pod względem turystycznego zagospodarowania - mówi Krzysztof Kanecki nadleśniczy Nadleśnictwa Jastrowie. 
 

Podczas dzisiejszej uroczystości Nadleśnictwu Jastrowie nadano sztandar ufundowany przez nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, gminę i miasto Jastrowie oraz powiat złotowski. Sztandar jest symbolem zaangażowania leśników jastrowskich w pracę na rzecz Lasów Państwowych i lokalnej społeczności.  


 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group