Świecki pogrzeb i Mistrz Ceremonii Pogrzebowej – co warto wiedzieć?

30.10.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
1529---229
Pogrzeb świecki, w krajach zachodnich zwany humanistycznym, to ceremonia pogrzebowa nie mająca charakteru ceremonii religijnej. Bywa wybierany przez osoby o światopoglądzie ateistycznym lub agnostycznym, ale również przez osoby wierzące, które ceremonię pogrzebową pragną poświęcić osobie zmarłego, a nabożeństwo intencyjne planują w innym terminie. Ceremoniał ten znajduje także zastosowanie, gdy rodzina i przyjaciele zmarłego należą do różnych wspólnot wyznaniowych.

"Celem obrządku świeckiego jest wspomnienie człowieka, którego przyszło nam żegnać: jak żył, kim był dla nas, czemu poświęcał swój czas, co kochał i co było w jego życiu ważne.... Innymi słowy – oddajemy zmarłemu hołd, kreśląc portret człowieka i jego osobowości". (Z materiałów szkoleniowych opracowanych przez Annę i Jacka Borowików)

Nad scenariuszem uroczystości i treścią wspomnienia, które zawsze ma niepowtarzalny i zindywidualizowany charakter, pracuje Mistrz Ceremonii Pogrzebowych. To on kontaktuje się z rodziną telefonicznie lub osobiście i ustala, co i w jaki sposób należy powiedzieć o osobie, która odeszła. Omawia oprawę muzyczną pogrzebu, ustala repertuar lub utwory wykonywane na żywo przez muzyków.

W dniu pogrzebu mistrz ceremonii inauguruje uroczystość w Domu Pogrzebowym, wygłasza mowę pożegnalną – prowadzi całą ceremonię aż do chwili złożenia kwiatów na mogile.

"Zwolennicy świeckiego ceremoniału pogrzebowego na całym świecie, upatrują jego początków w kulturach antycznych, w Polsce zaś wskazują na obyczaj słowiański, oddający hołd prawości, szlachetności i waleczności człowieka. W czasach nowożytnych na ceremoniał ten wpłynęła filozofia akcentująca materialną i społeczną istotę człowieka oraz demokratyczny postulat tolerancji i wolności religijnej, jak też swobody sprawowania kultu". (Z materiałów szkoleniowych opracowanych przez Annę i Jacka Borowików)
Na terenie Piły i okolic działa Mistrz Ceremonii Pogrzebowych Marcin Andruszko.

– Zgodnie z moim mottem „Godnie i z Szacunkiem” przygotowuję i prowadzę świeckie ceremonie pogrzebowe. Staram się być wsparciem w trudnych chwilach dla rodziny mierzącej się ze stratą bliskiej osoby. Ważnym elementem w trakcie prowadzonych przeze mnie ceremonii jest muzyka, którą lubiła osoba zmarła. Często oddaje jej charakter, upodobania, to jakim była człowiekiem. odgrywana z pendrive lub może być grana na żywo. Wybór utworów należy do rodziny, Współpracuję z zakładami pogrzebowymi w Pile, Trzciance i w Wągrowcu. Jestem otwarty na współpracę z innymi zakładami z okolic – mówi Marcin Andruszko, Mistrz Ceremonii Pogrzebowych.

Oferta jest skierowana do osób, które z różnych względów chcą mieć pogrzeb świecki. Mistrz ceremonii pogrzebowych może też być współprowadzącym ceremonię (z osobą duchowną wszystkich wyznań), wygłaszając wcześniej przygotowaną mowę w momencie wskazanym przez księdza/osobę duchowną.

Z Marcinem Andruszko można się skontaktować przez jego stronę internetową: mistrzceremonii-pila.pl lub stronę na FB Świecki Mistrz Ceremonii Pogrzebowych Marcin Andruszko.

źródło: Marcin Andruszko 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group