Popularne błędy przy korzystaniu z kredytów gotówkowych – jak ich uniknąć?

20.09.2023   Autor: Redakcja
3569---45
Kredyt gotówkowy to narzędzie służące do pokrywania kosztów spowodowanych różnymi potrzebami konsumenckimi. Niestety, użycie go w nieprawidłowy lub nieodpowiedzialny sposób prowadzi do niepotrzebnych komplikacji finansowych. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim podejmując świadome decyzje oraz dowiadując się, na czym dokładnie polegają ewentualne błędy w tym zakresie.

Działanie pod presją czasu

Zbyt duża liczba konsumentów decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w pośpiechu. To ogromny błąd, którego skutki są katastrofalne. Powoduje on długotrwałe konsekwencje ekonomiczne, zwykle pogarszające jakość życia codziennego. Brak terminowych spłat, rosnące odsetki karne, znalezienie się w spirali długów – to tylko początek problemów, które może przysporzyć nieprzemyślana decyzja.

Presja czasu wynika często z pilnych potrzeb finansowych. Nagłe wydatki medyczne, naprawy samochodu, konieczność remontu mieszkania i inne nieprzewidziane wydatki – w takich sytuacjach kredyt gotówkowy wydaje się jedynym sensownym ratunkiem. Niestety, brak dogłębnej analizy warunków wybranej oferty powoduje wybór tej, która jest niekorzystna dla konsumenta (np. ze względu na wysokie RRSO). 

Jak uniknąć popełnienia tego błędu? Każda propozycja bankowa powinna zostać starannie przeanalizowana przez zainteresowanego. Jeżeli nie posiada on odpowiedniej do tego wiedzy, to zaleca się, aby skorzystał z usług profesjonalnego doradcy. Potencjalny kredytobiorca jest zobowiązany również do tego, aby szukać alternatywnych metod finansowania, czyli:
  • sprzedaży części posiadanego dobytku;
  • znalezienia nowego sposobu zarobkowego (np. tymczasowa, dodatkowa praca);
  • poproszenia o pomoc członków swojej rodziny.

Zachowanie spokoju, staranności i rozsądku pozwalają uniknąć pułapek finansowych i zminimalizować ryzyko problemów związanych z pojawieniem się trudnego w spłacie długu.

Brak porównania ze sobą poszczególnych ofert kredytowych

Powszechnie popełniany błąd podczas zaciągania kredytu to kierowanie się jedynie własnymi oczekiwaniami lub rekomendacjami od znajomych. Powoduje to, że konsumenci wybierają oferty o wyższych kosztach, dłuższym okresie spłaty i niekorzystnych warunkach umowy – nie zdając sobie przy tym sprawy, że istnieją dla nich lepsze opcje. 

Internetowe rankingi kredytów gotówkowych to narzędzia pozwalające na dokonanie przemyślanej decyzji. Są dostępne za darmo i umożliwiają porównanie ze sobą poszczególnych propozycji bankowych, z uwzględnieniem istotnych czynników:
  • stóp procentowych;
  • RRSO;
  • okresu kredytowania;
  • wysokości prowizji.

Ważne jest, aby wybierać te rankingi, które zawierają wyłącznie aktualne informacje. Portal SMART Bankier.pl udostępnia spis ofert przygotowanych w danym miesiącu, a znajduje się on pod adresem internetowym www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Wykorzystanie go pozwala potencjalnym kredytobiorcom nie marnować swojego czasu na przeglądanie promocyjnych wariantów, z których banki zrezygnowały już dawno temu.

Zbyt częste składanie wniosków o kredyt gotówkowy
Banki rejestrują każde zapytanie o udzielenie środków finansowych w historii kredytowej klienta. Jeżeli zainteresowany składa wiele wniosków w krótkim okresie, a większość z nich zostaje systematycznie odrzucana, to wpływa to negatywnie na jego zdolność i punktację kredytową. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy instytucji finansowych interpretują każdą nieudaną próbę jako sygnał wzmożonego ryzyka.

Zbyt wiele odmów w innych placówkach może oznaczać, że analizujący (nawet początkowo skłonni udzielić kredytu) pomijają istotne niebezpieczeństwo, które zostało zauważone już wcześniej przez ich konkurencję. Z tego względu sugerują się opinią innych ekspertów, a tym samym nie zezwalają kredytobiorcy na zaciągnięcie nowej pożyczki. Banki istnieją po to, by zarabiać, a odpowiedzialni za wydanie decyzji o kredycie muszą mieć pewność, że inwestycja przyniesie w przyszłości korzyść pieniężną, a nie dodatkowe problemy. 

Wnioski należy składać ostrożnie, dopiero po dokładnym zrozumieniu warunków kredytu. Konsument powinien być niemalże pewny, że spełnia wszystkie wymogi i osiągnie sukces. W tym celu warto zadbać o swoją zdolność kredytową, czyli podjąć kilka działań, które dostatecznie ją zwiększą.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Poprawa zdolności kredytowej to proces wymagający czasu i systematyczności. Szczęśliwie istnieje kilka metod pozwalających na jego przyspieszenie. Są to:
  • wykorzystanie pożyczek pomocniczych;
  • spłata istniejących już zadłużeń;
  • rezygnacja z karty kredytowej.

Decyzja o zaciągnięciu małego, pomocniczego kredytu gotówkowego pomaga zwłaszcza wtedy, gdy klient chce ubiegać się o pożyczkę po raz pierwszy w swoim życiu, a nie ma on żadnej historii kredytowej. Nowe zobowiązanie zapewni przedstawicieli banku, że kredytobiorca jest rzetelny i traktuje swe obowiązki z należytą starannością.

Spłata dotychczasowych długów pozwoli zwolnić część budżetu, a tym samym ograniczy poziom ryzyka w oczach instytucji finansowej. Klient będzie zwolniony z innych opłat, które mogłyby powodować potencjalne problemy podczas spłaty nowego zobowiązania.

Karta kredytowa to produkt bankowy, z którego klient może skorzystać zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Z tego względu zaleca się zrezygnowanie z niej – analizujący wniosek nie będą musieli brać pod uwagę jej limitu.

Nieterminowa spłata kredytu

Każde, nawet pojedyncze opóźnienie w spłacie raty kredytowej oznacza pogorszenie się zdolności kredytowej zainteresowanego. W sytuacji, w której konsument wielokrotnie opłacał swe zobowiązania po określonym czasie, warto wstrzymać się ze składaniem nowego wniosku – nie zostanie on rozpatrzony pozytywnie, a jedynie spowoduje kolejną komplikację. Przed staraniem się o kolejne pieniądze trzeba upewnić się, że historia kredytowa jest niemalże nienaganna.

Innymi słowy, większość popularnych błędów wynika z nadmiernego pośpiechu. Chociaż sytuacja życiowa potrafi zmusić do podejmowania nieprzemyślanych decyzji, to zaleca się, aby spróbować znaleźć chwilę na analizę rozważanej oferty, a nawet konsultację z doradcą finansowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group