XXIV Regaty o Puchar Grodu Staszica

22.08.2023   Autor: Artur Maras
1010---205
Największe tego typu żeglarskie wydarzenie w Pile za nami. W sobotę i niedzielę na Zalewie Koszyckim ponad pięćdziesiąt żaglówek rywalizowało w XXIV Regatach o Puchar Grodu Staszica.

25 lat – tyle lat istnieje w Pile Uczniowski Klub Żeglarski "Wodniak", który przez ćwierć wieku wypuścił w świat ponad 200 żeglarzy. Choć zasady żeglarstwa przez ten czas nie zmieniły się za bardzo, to sprzęt i owszem.

– GPS-y o których żeglarze sprzed 30 lat słyszeli, że gdzieś tam pojawiają się w programach wojskowych, teraz są na wyposażeniu każdego z nas. Łódki, które my jeszcze mamy były kiedyś budowane wyłącznie z drewna, teraz już wchodzą plastiki, są jeszcze nowsze materiały: węgliki, węglany itd. – mówi Bogdan Fiedorowicz, były prezes Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego "Wodniak" w Pile.

Z tych materiałów robione są nie tylko kadłuby, ale także maszty i żagle.

Pływać każdy może, podobnie jak śpiewać... 

Aby jednak tak się stało, potrzeba minimum kilku tygodni szkolenia. Uczniowski Klub Żeglarski "Wodniak" Piła liczy kilkudziesięciu członków. Najstarszy żeglarz ma 75 lat, a najmłodszy 6. Swoje umiejętności żeglarze sprawdzali przez dwa dni na Zalewie Koszyckim.

– W pierwszym dniu są trzy klasy, są to klasy: Optymist do lat 11 i od lat 11. Łodzie Cadet, są to jednostki dwuosobowe i Laser Pico, które również są jednostkami dwuosobowymi. Drugi dzień są to klasy Europa i OK-Dinghy – wylicza Krzysztof Starostka. prezes Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego "Wodniak" w Pile.

Mimo wysokiej temperatury, a przede wszystkim braku odpowiedniej siły wiatru, udało się przeprowadzić część wyścigów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group