Ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

01.06.2023   Autor: Redakcja
560---218
Od dzisiaj dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Na szczepienia można dziecko zapisać w przychodni, przez e-rejestrację lub korzystając z infolinii.

HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy. Może też być sprawcą innych nowotworów u kobiet i mężczyzn. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Wirus przenoszony jest drogą płciową, więc szczepienie najlepiej wykonywać przed inicjacją seksualną.

– Dzisiaj, pierwszego czerwca, w ten szczególny dzień rozpoczynamy ogólnokrajową akcję szczepienia przeciwko HPV. Szczepienia są wykonywane w punktach, które są do znalezienia na stronie gov.pl/hpv. Na tej stronie można też znaleźć wszystkie informacje dotyczące samego szczepienia i schorzeń, przeciw którym zabezpiecza – mówił dzisiaj w Pile Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat – informuje na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

– Zapraszam, aby z okazji dnia dziecka zrobić prezent dziecku i zabezpieczyć je przed ryzykiem zachorowania na nowotwór – przekonywał dziś w Pile minister Niedzielski.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group