Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowej szkoły

27.05.2023   Autor: Mateusz Manthai
---51
Wyjątkowe urodziny wyjątkowej szkoły. Podstawówka w Fanianowie pod Łobżenicą świętuje 150 rocznicę swojego powstania. Na szkolnym boisku spotkali się uczniowie, nauczyciele i absolwenci placówki.  
 

Szkoła podstawowa w Fanianowie to jedna z najstarszych szkół w Polsce. Pierwszy wpis do kroniki pochodzi z 1873 roku. Wiadomo jednak, że już 30 lat wcześniej działała tutaj szkoła katolicka. Placówka zmieniała się na przestrzeni lat. Najcięższym okresem w historii była jednak wojna.  
 
- W czasie II wojny światowej szkoła była zamknięta dla polskich dzieci. Mieścił się tutaj tylko obóz hitlerjugend. Tak było do 1945 roku - przypomina Wiesław Chwaliszewski, historyk i nauczyciel. 
 
Po wojnie budynek szkoły był kompletnie zniszczony. Brakowało drzwi i okien. Nie było sal lekcyjnych. Rozpoczęto odbudowę. Później w latach 70-tych szkoła nabrała nowych kształtów. Dziś tutejsza podstawówka znana jest z nauczania robotyki. Sale wyposażone są w nowoczesne pracownie i drukarkę 3D. Uczniowie i nauczyciele biorą udział w licznych wymianach i wyjazdach do zagranicznych placówek.  
- Drugi filar to nasza międzynarodowa działalność, która już właściwie toczy się 12 lat. Nie zamykamy tej karty, dlatego, że trzeba podróżować - twierdzi Maria Pirecka, dyrektor szkoły podstawowej w Fanianowie.
 
Jubileusz 150-lecia szkoły podstawowej w Fanianowie rozpoczęła msza święta. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk. Później korowód uczniów, nauczycieli i absolwentów przeszedł do oddalonej o kilkaset metrów placówki.  
 
- Podziękowanie za historię tej szkoły, za wszystkich, którzy w tej szkole byli – uczyli się i pracowali. Gratulacje, że ta szkoła trwa i że może obchodzić 150 lat i życzenia. Życzenia, żeby się dalej pięknie rozwijała - mówi bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej. 
 
Na koniec uczniowie, nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście wysłuchali krótkiej historii tego miejsca i obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez uczniów.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group