Supernowoczesne radary na drogach

25.05.2023   Autor: Mateusz Manthai
1156---20
Na naszych drogach stanęły nowe fotoradary. Urządzenia zastąpiły stare i wyeksploatowane żółte skrzynki. Na nowoczesne fotoradary natkniecie się w 5 miejscach wokół Piły.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego modernizuje system fotoradarów. Inspektorzy wymieniają najstarsze, ponad 20-letnie radary na nowoczesne, wyposażone w kilka obiektywów. W całym kraju pojawi się ponad 240 takich urządzeń.

Co mówią kierowcy?

– Między Jeziorkami a Śmiłowem, tam na okrągło były wypadki. Teraz jest już troszeczkę lżej. Teraz jak jest ten nowy fotoradar to będzie jeszcze lżej. Deklarują też – Przestrzegam przepisów. Tym bardziej, że w moim wieku jeszcze raz tyle muszę uważać. Ale pojawił się i taki głos – To jest robienie pieniędzy.Nowe radary stoją na obwodnicy Piły, w Jeziorkach, Rudej i Kosztowie. Fotoradary naszpikowane są nowoczesnymi technologiami. Robią zdjęcia bardzo wysokiej jakości. Ale to nie wszystko.
– Mamy do czynienia z urządzeniami, które – jak mówi producent – mogą równocześnie śledzić ponad 30 pojazdów i równocześnie przypisywać do tych śledzonych pojazdów niezbędne parametry, abyśmy mogli skutecznie prowadzić czynności w sprawie o wykroczenie – tłumaczy Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Radary pokazują prędkość, datę i miejsce zrobienia zdjęcia, odczytują tablice rejestracyjne i rozróżniają kategorię pojazdu. Inspektorzy podkreślają, że nowe urządzenia mocno przyspieszą postępowania prowadzone przeciwko piratom drogowym. Przede wszystkim jednak mają poprawić bezpieczeństwo na trasach.

– To nie jest bat, to nie jest kara i fotoradarów nikt nie powinien się obawiać. Obawiać nie powinien się ten, kto jeździ zgodnie z przepisami. Natomiast ten, który ignoruje przepisy nie tylko ignoruje kodeks ruchu drogowego, ale przede wszystkim ignoruje własne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo tych, których wiezie ze sobą – mówi Monika Niżniak.

Modernizację sieci fotoradarów współfinansuje Unia Europejska. Koszt wymiany jednego urządzenia to blisko 250 tysięcy złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group