Karetka pogotowia w każdej gminie?

19.04.2023   Autor: Redakcja
1209---146
Karetka pogotowia w każdej gminie. Nad takim projektem ustawy pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według resortu, przynajmniej jedna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w każdej polskiej gminie ma mieć ambulans. Pomysł budzi wiele kontrowersji i nie podoba się strażakom ochotnikom.  

Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje, że w najbliższych latach do jednostek OSP w całej Polsce trafi prawie 3 tysiące karetek. Ambulansami mieliby jeździć strażacy ochotnicy. Druhowie mieliby być także przeszkoleni do udzielania pomocy poszkodowanym. W Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej działa kilka tysięcy wykwalifikowanych ratowników medycznych, jednak nie wszyscy pracują w swoim zawodzie.  

- W każdej gminie jeden taki zespół wyjazdowy ratownictwa - myślę, że jest to dobry pomysł,  tylko musimy nałożyć na to dużo szkoleń, bo, żeby zostać ratownikiem medycznym trzeba mieć wyższą szkołę, minimum licencjat. To jest bardzo dużo godzin praktycznych - tłumaczy Dariusz Gapiński, ratownik medyczny. 

I to właśnie praktyki obawiają się strażacy ochotnicy. Twierdzą, że ani nie mają takiego doświadczenia jak ratownicy medyczni ani nie są przygotowani do pełnienia tej roli. Do tej pory podawali poszkodowanym jedynie tlen. Teraz mieliby aplikować także inne środki medyczne. Nierozwiązana pozostaje także kwestia przechowywania leków, które wymagają m.in. odpowiedniej temperatury i wilgotności.  

- Sam, gdybym potrzebował pomocy, albo ktoś z mojej rodziny to chciałbym, żeby przyjechali do mnie wykwalifikowani i doświadczeni ratownicy. Strażak - ratownik z OSP, który przyjedzie w takim ambulansie, nie będzie miał na co dzień styczności z takim poszkodowanym - przyznaje Mateusz Helak, strażak ochotnik. 

Argumentem “za” udziałem strażaków z osp w akcjach ratujących ludzkie życie jest ich szybszy przyjazd na miejsce wypadku. Teraz poszkodowani często muszą czekać na pomoc nawet pół godziny. Po wprowadzeniu przepisów czas oczekiwania na zespół ratownictwa ma skrócić się do kilku minut. Czy rozwiązanie to wejdzie w życie, jeszcze nie wiadomo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group