Wiek emerytalny w dół? Połowa Polaków jest na tak

24.01.2023   Autor: News4Media
631---83
W 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Przewidziano w niej stopniowe wydłużanie ustawowego wieku emerytalnego do 67. roku życia w przypadku i kobiet, i mężczyzn. Polacy chcą jednak pracować krócej.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. I jest jednym z najniższych w Europie. Mimo to, prawie połowa Polaków chciałaby zostać stypendystami ZUS-u jeszcze wcześniej. Z sondażu IBRiS, przeprowadzonego dla Radia ZET, wynika, że 44,8 proc. ankietowanych chciałoby obniżenia wieku emerytalnego.

Choć nic nie wskazuje na to, że ustawowy wiek emerytalny zostanie obniżony, nie brakuje pomysłów co do skrócenia standardowego tygodnia roboczego. Zgodnie z raportem „People at Work 2022: A Global Workforce View” firmy ADP, która zajmuje się dostawą oprogramowania do zarządzania zasobami ludzkimi, 4-dniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób na początku swojej kariery zawodowej. Nawet kosztem niższej pensji.
Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 r. statystyczny pracownik na etacie w Polsce pracował w tygodniu średnio 41,3 godziny. Z krajów należących do Unii Europejskiej dłużej od Polaków pracowali Grecy – 43,2 godz. tygodniowo, Austriacy – 41,8 i Szwedzi – 41,6.

A może praca zdalna? Wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca na świecie jest o wiele wygodniejsze niż spędzanie całych dni w biurze. W celu usystematyzowania przepisów dotyczących pracy na odległość, rząd zamierza nałożyć na pracodawców nowe obowiązki. Szef zostanie zobowiązany do instalacji, serwisu i konserwacji narzędzi pracy oraz pokrycia kosztów za energię elektryczną czy dostęp do Internetu dla osoby pracującej zdalnie. Pracodawca i podwładny kwestie pracy zdalnej będą uzgadniać na etapie podpisywania umowy lub w trakcie zatrudnienia.

fot. Canva

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group