Łatwiej i szybciej do onkologa? Ma to umożliwić Krajowa Sieć Onkologiczna

24.01.2023   Autor: Artur Maras
1320---
Pacjenci onkologiczni z bardziej dostępną i szybszą specjalistyczną opieką? Ma to umożliwić powstająca Krajowa Sieć Onkologiczna. Jej wprowadzenie jednak się opóźnia.
 
Za dzisiejszą plagę nowotworów odpowiada nie tylko nasz styl życia, ale także utrudniony dostęp do służby zdrowia i wydłużająca się średnia życia. 
 
– Choroby nowotworowe są częstsze u osób starszych. Więc jest wiele czynników, z powodu których mówi się, że co trzecia osoba spotka się z chorobą nowotworową – mówi lek. med. Piotr Martenka, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile i dodaje, że – Choroba nowotworowa jest cywilizacyjna i stopniowo coraz więcej ludzi na nią choruje.
 
Lekarstwem na ten problem ma być Krajowa Sieć Onkologiczna, której projekt rada ministrów przyjęła na początku stycznia. Niestety, zamiast w tym roku, zacznie ona działać najprawdopodobniej na początku przyszłego.
 


– To jest projekt, który zupełnie zmieni organizację opieki nad pacjentem, ale także sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
 
Projekt miał być wdrożony już przed rokiem. Póki co, udało się przeprowadzić jego pilotaż w czterech województwach. Krajowa Sieć Onkologiczna ma dawać pacjentom specjalistyczną opiekę, opartą o jednakowe standardy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Proces będzie przebiegał przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Szpitale w ramach sieci będą podzielone na trzy stopnie. Bardziej skomplikowane przypadki miałyby trafiać do najbardziej wyspecjalizowanych ośrodków, jak chociażby Wielkopolskiego Centrum Onkologii, którego filia znajduje się w Pile.
 
– Szykujemy się do wzięcia udziału w podziale funkcji sieci onkologicznej. Tutaj decyduje stopień wyposażenia danego ośrodka w personel, sprzęt, na ile jest to szeroki zakres –  tłumaczy lek. med. Piotr Martenka.
 
Wyniki poznamy najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku. Szpitale co dwa lata będą musiały przejść ocenę dotychczasowego leczenia pacjenta i spełnienia przyjętych w programie kryteriów. Powstanie także specjalna ogólnopolska infolinia. Pacjent onkologiczny za jej pośrednictwem uzyska informacje związane z procesem leczenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group