Można wykupić mieszkanie z TBS. Jakie warunki trzeba spełnić?

19.12.2022   Autor: News4Media
806---289
Najemca mieszkanie TBS-u może stać się jego właścicielem. Umożliwiają to przepisy, które obowiązują od tego roku. Nie jest to skomplikowane. Jak to zrobić?

Działające w całej Polsce TBS-y, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, budują mieszkania na wynajem (nie są to mieszkania komunalne). Z założenia są przeznaczone dla osób gorzej zarabiających, choć praktyka pokazuje co innego. Bywa, że wysokie czynsze są zaporowe. I trzeba mieć niezłą pensję, żeby podołać finansowo. Osoba, która chce zamieszkać w lokalu TBS-u, przede wszystkim musi wpłacić równowartość 10-30 proc. kosztów wybudowania „swojego” mieszkania (maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy zł). Po zakończeniu najmu te pieniądze wracają do byłego już najemcy.

Kto może wykupić mieszkanie TBS?
Od 1 stycznia tego roku – przypomina serwis regiodom.pl – mieszkania TBS można wykupić. Ale można to zrobić dopiero po spłaceniu przez TBS kredytu na budowę w Banku Gospodarstwa Krajowego. Informacją na ten temat dysponuje TBS, który musi także wyrazić zgodę na sprzedanie nieruchomości lokatorowi. Poza tym trzeba spełniać kilka warunków. Zainteresowany wykupem najemca:
· wniósł opłatę partycypacyjną w wysokości co najmniej 20 proc. kosztów budowy mieszkania (w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców) lub 25 proc. kosztów budowy mieszkania (w miejscowościach powyżej 100 tys. mieszkańców),
· wynajmuje mieszkanie TBS od minimum 5 lat,
· w ciągu ostatnich 5 lat wynajmowania lokalu nie zalegał nigdy z czynszem dłużej niż 3 miesiące.
Ile to kosztuje?
Mieszkania TBS można kupić po cenie rynkowej, ustalanej na podstawie fachowej wyceny. Nie trzeba wpłacać od razu całej kwoty, można rozłożyć ją na raty. Najemca mieszkania może przez 10 lat (lub krócej) płacić podwyższony czynsz, a nadwyżka będzie zaliczana na poczet wykupu.

Jak wykupić mieszkanie TBS?
· wystarczy upewnić się, że spełniamy wymogi uprawniające do wykupu;
· złożyć w swoim TBS-ie wniosek o wykup mieszkania;
· jeśli umowa jest na tak, poprzednia umowa zostanie rozwiązana i zostanie podpisana umowy najmu z dojściem do własności;
· zapłacić za wykup mieszkania w sposób wskazany w umowie (w całości lub w ratach).

Mieszkanie przechodzi na własność nabywcy po spełnieniu 2 warunków: po pierwsze – nabywca musi wpłacić całą należną kwotę za mieszkanie. Po drugie – TBS musi spłacić w BGK odpowiednią część kredytu zaciągniętego na budowę (chodzi o część przypadającą na sprzedany lokal).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group