Zatruty staw przy Alei Poznańskiej w Pile

03.12.2022   Autor: Artur Maras
575---94
Ktoś zatruwa niewielki staw przy Alei Poznańskiej w Pile. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Pile kilka dni temu trafił anonim. Na zdjęciach widać śnięte ryby. Jak się okazuje, sprawa nie jest nowa, śledztwo trwa od kwietnia. 

To ulubione miejsce wędkarskie pana Mieczysława. O sprawie padłych ryb słyszał od kolegi, jednak sam na razie niczego nie zauważył. 

- Po brzegach byłoby widać jakieś śnięte ryby czy coś a tu nie ma nic - mówił pan Mieczysław.

Za to jeszcze kilka dni temu ktoś przysłał do pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zdjęcia dwóch padłych ryb i zrzut ekranu z nagrania z wędkarskiej echosondy...
 

- Który wskazywał, że w części tego stawu ryby gromadziły się, tak jakby unikając tych stref zanieczyszczonych. Starały się przebywać w tych częściach, gdzie natlenienie było jeszcze właściwe, gdzie mogły przeżyć, czy też przeczekać do czasu aż ta woda ulegnie poprawie -  powiedział Marek Duraj, kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Inspektorat pobrał próbki do badań. Wyniki będą znane w przyszłym tygodniu. W pierwszej połowie roku wykonanie badan zleciło miasto, które wcześniej otrzymało podobny anonim.  

Ścieki trafiają do stawu z jednej z pobliskich posesji. Miasto powiadomiło o tym fakcie pilską prokuraturę, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.  

- O przestępstwo z art. 182 paragraf 1 kodeksu karnego. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jak do tej pory w tej sprawie nie przedstawiono nikomu żadnych zarzutów. Postepowanie trwa. Czekamy obecnie na opinię biegłego - mówił Bartłomiej Ubran, prokurator rejonowy w Pile.

Ta da odpowiedź czy osoba wpuszczająca do zbiornika ścieki z przydomowego szamba odpowie za ewentualne szkody w środowisku. 
       

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group