Coraz więcej przemocy wśród dzieci i młodzieży

10.11.2022   Autor: Kamil Kończewski
1051---56
“Stacja Emaptyczni” pod takim tytułem odbyła się konferencja w Chodzieży w ramach światowej “Kampanii 19 dni”. Celem tej globalnej akcji jest edukacja i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy oraz krzywdzeniu dzieci i młodzieży.  
 
Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej - to tu w pierwszej kolejności po pomoc materialną trafiają ludzie, którzy nie radzą sobie z różnych przyczyn w codziennym życiu. Teraz pracownicy socjalni alarmują, że rośnie też zjawisko przemocy. A dzieci stają się coraz częściej nie tylko ofiarami, ale też i sprawcami przemocy...  
 
- Dotychczas w swojej pracy spotykaliśmy się z przemocą wśród dorosłych. Były to niebieskie karty, w których właśnie sprawcami czy też osobami podejrzanymi o przemoc domową były osoby dorosłe między sobą. Tymczasem jest wzrost tej przemocy kierowany na młodzież - przyznaje Marzena Brączewska, dyrektor MOPS w Chodzieży. 

Bo najmłodsi nie zawsze potrafią oddzielić świat wirtualny od realnego. Psychologowie i pedagodzy przekonują, że zwykła gra komputerowa w sieci czy dialog w serwisie społecznościowym może być początkiem brutalnych zachowań.   
- Zauważamy też przeniesienie tej agresji, przemocy rówieśniczej na świat cyberprzestrzeni. To tam rzeczywistość jest też taka, że za pośrednictwem słowa, gróźb karalnych agresja też w jakiś sposób emanuje, a potem w realnym otoczeniu zdarza się jako czyn agresywny, krzywdzący drugiego człowieka - mówi nadkom. Elżbieta Żulewska z chodzieskiej policji.  
 
Filmy z brutalnymi scenami, gry komputerowe pełne przemocy w bezpośredni sposób wpływają na kształtowanie się charakteru dziecka.  
 
- Może to w drastyczny sposób wpłynąć na rozwój osobowości. Chociażby z uwagi na ilość bodźców jakie są w internecie. Na ilość treści, nagromadzenie też. Jeżeli dziecko ogląda od najmłodszych lat te agresywne treści, nasycone przemocą. Ono to wchłania i wtedy z dużą łatwością przenosi to na życie codzienne - tłumaczy Michalina Kozanecka-Kmieciak, psycholog. 

Dlatego niezbędna jest kontrola rodziców - przekonują terapeuci. Dziecko czasem samo nie jest w stanie odróżnić dobra od zła.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group