Pieta dostała bursztynowe korony

19.09.2022   Autor: Redakcja
1121---1191
Pozłacane korony z bursztynu dostała skrzatuska Pieta. Podczas odpustowych uroczystości w Skrzatuszu, figurce Marii i Jezusa, wotywne korony założył arcybiskup Stanisław Gądecki.  
 
Tysiące wiernych z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przybyło na odpust diecezjalny.  
 
- Tak mi nakazuje, Bóg nakazuje. Dla nas Maryja to symbol uzdrawiania, symbol miłości, symbol opieki nad naszymi rodzinami, kochamy ja nie tylko dzisiaj w święto odpustowe, ale również na co dzień. Maryja mnie uzdrawia - mówią pielgrzymi. 
 
Często przed figurką, słynącą wśród wiernych z cudów, katolicy zostawiają w ramach podziękowania za uzdrowienie tak zwane wota. Nierzadko jest to biżuteria. To ona posłużyła do wykonania koron z pozłacanego srebra.  
 
- Te korony są zbudowane z naszej miłości, chcę wam powiedzieć dziękuję - mówił ks. biskup Edward Dajczak, metropolita diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 
 
 
Głównym budulcem tych koron jest bursztyn. Powstały one w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego, a poświęcił je papież Franciszek. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał podczas kazania rolę Marii w życiu Chrystusa.  
 
- Maryja w krzyżowej śmierci swojego syna, dostrzegła zbawczy sens i odwieczny zamysł Boga wobec ludzkości pogrążonej w grzechu i ciernistej krainie śmierci - mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 
 
XV-wieczna rzeźba Marii ze zmarłym Jezusem na kolanach pierwsze korony otrzymała w 1660 roku. Także były wykonane z pozłacanego srebra i wyłożone kamieniami szlachetnymi. Są to najstarsze korony wotywne w Polsce. Później w 1988 ówczesny kardynał Józef Glemp w imieniu papieża Jana Pawła II dokonał uroczystej koronacji Piety. Te bursztynowe są trzecią parą jaką na głowach będą nosić Maria i Jezus ze skrzatuskiej bazyliki.  

fot. Kuria Biskupia w Koszalinie 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group