Finał Bukowińskich Spotkań

17.09.2022   Autor: Redakcja
929---319
W Jastrowiu trwa 33 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. W tym roku bierze udział w prezentacjach 12 zespołów z Rumunii i Polski i jeden z Ukrainy.  
 
Wybuch wojny w Ukrainie spowodował komplikacje zarówno w organizacji ukraińskiej edycji festiwalu jak i w samych przygotowaniach zespołów do festiwalu. 

- Trwa wojna, leje się krew naszych chłopców tam. Nasz zespół jest zespołem żeńskim, ale zawsze tam uczestniczyli mężczyźni. W tym roku żaden nie pojechał. Bo są na froncie...  - mówi Tatiana Tatarczuk z zespołuCzerniwczanka 
 
Młodzi Ukraińcy, członkowie zespołu Junist, jedynego zespołu z Ukrainy, który przyjechał do Polski musieli starać się o specjalne pozwolenia. Nie mogli opuścić swojego kraju, bo są w wieku poborowym. Mogli być wcieleni do armii. 

- Będą chcieli pokazać, że mimo tej trudnej sytuacji na Ukrainie, naród ukraiński żyje i chce funkcjonować we wszystkich formach prezentacji swojej kultury, swojego życia kulturalnego - tłumaczy Zbigniew Kowalski z Regionalnego Centrum Kultury w Pile 
 
Mimo szczególnego czasu, Bukowińskie spotkania nie straciły swojego charakteru. To przede wszystkim spotkania ludzi, wspólna zabawa, biesiadowanie oraz przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji bukowińskich. 


 - Jeżeli w rodzinie dziadkowie, rodzice działają w zespole na pewno ich dzieci i wnuki, będą w zespole śpiewać, będą w zespole tańczyć - przyznaje Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie
 
W sobotę Festiwal przenosi się do Piły. Potomków Bukowińczyków będzie można zobaczyć na pilskiej Wyspie. O godz. 16.00 korowód, a po nim prezentacje zespołów. Natomiast w niedzielę uroczysty koncert galowy, który rozpocznie się o 15.00 i zakończy Bukowińskie Spotkania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group