Podwyżki za wywóz śmieci. Tylko pilanie nie zapłacą więcej

07.09.2022   Autor: Mateusz Manthai
745---39
Podwyżki opłat za odbiór śmieci w Pilskim Regionie Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Najwięcej zapłacą mieszkańcy najdalej oddalonych od Piły gmin. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 października. 
 
Mieszkańcy regionu muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami cen za wywóz śmieci. Nadszarpnięte wysoką inflacją portfele, mogą nie wytrzymać kolejnych wzrostów opłat.  

- Są wielodzietne rodziny, będą miały problemy finansowe z opłatami za śmieci. My i tak dużo płacimy za śmieci. 35 złotych za segregowane śmieci to jest dla nas za dużo. Niech mają litość nad starszymi ludźmi - mówią mieszkanki Krzyża. 

Od października najwięcej zapłacą mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego, Wielenia i Drawska. Tam nowa stawka będzie wynosić 41 złotych. O 2 złote mniej zapłacą w Ujściu i Czarnkowie. 37 zł w Wysokiej, Miasteczku Krajeńskim, Białośliwiu i Kaczorach, a 35 złotych w Jastrowiu i Krajence. Bez zmian pozostaje stawka za odbiór odpadów w Pile. Mieszkańcy nadal będą płacić 33 złote.  
– Wójtowie i burmistrzowie mają poważny problem, żeby wytłumaczyć mieszkańcom, że jest taka, a nie inna sytuacja. Dlatego, jeżeli w ogóle mamy podwyższać, idziemy po najmniejszej linii oporu, czyli jak najmniej. Dążymy do tego, aby ograniczyć te podwyżki - zapewnia Jacek Oświecimski, wójt gminy Miasteczko Krajeńskie. 

Bo PRGOK sugerowało, aby podwyżki były jeszcze większe. Wszystko z powodu obliczeń, które wykonali pracownicy związku. Prognozy nie były optymistyczne.  

– Podwyżki wynikają przede wszystkim ze wzrostu cen paliwa i energii elektrycznej. Paliwo jest niezbędne do transportu, a energia elektryczna do przerobu tych odpadów na instalacji. To chyba nie jest zaskoczeniem, bo wszyscy wiemy, jak w tej chwili te ceny rosną - mówi Elżbieta Sieg, przewodnicząca zgromadzenia PRGOK. 

I rosnąć będą dalej. Czy także opłaty za śmieci? Tego na razie nie wiadomo. PRGOK otworzył przetarg na operatora, który będzie odbierał odpady od mieszkańców gmin zrzeszonych w związku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group