Ekshumowano zastrzelonego przez żołnierzy radzieckich mężczyznę

26.08.2022   Autor: Redakcja
555---339
Szczątki mężczyzny zastrzelonego w 1945 roku ekshumowano w Głomsku w powiecie złotowskim. Członkowie stowarzyszenia Pomost wczoraj zakończyli prace. 

Dostali od mieszkańców informacje o grobie wojennym znajdującym się na skraju lasu. Był tam kamień z inskrypcją otoczony wieńcem z otoczaków. Na kamieniu była wyryta data "+ 1945" oraz nazwisko "Neumann". Gdy zaczęli prace ekshumacyjne, archeologów odwiedziła pani Weronika z sąsiedniego gospodarstwa. Opowiedziała im co się wydarzyło. 

- Okazało się, że w grobie spoczywa mieszkaniec Nowych Potulic narodowości niemieckiej nazwiskiem Neumann. Ów mężczyzna wczesną wiosną 1945 roku szedł wraz z psem od strony Głomska w kierunku swojego domu. Na granicy wsi natrafił na żołnierzy radzieckich, którzy bez wyraźnej przyczyny zabili zarówno jego, jak i jego czworonożnego towarzysza. Ciało p. Neumanna zostało przeniesione na ówczesne pole i pochowane przez przodków pani Weroniki - pradziadków Józefę i Antoniego Kabattek oraz babcię Wandę Brożek. Nie było wtedy możliwości złożenia ciała do grobu w trumnie, więc symbolicznie nakryto jego twarz chustą - opisują to członkowie Stowarzyszenia Pomost na swoim Facebooku. 
W trakcie prac odkryli pozostałości tej chusty oraz pocisk ołowiany, wystrzelony z radzieckiej broni. Był on najpewniej przyczyną śmierci mieszkańca Nowych Potulic. Pamięć o mogile oraz o tej historii była przekazywana w rodzinie Kabattków z pokolenia na pokolenie. 

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "POMOST" od 2013 roku prowadzi prace poszukiwawcze oraz ekshumacyjne. Ich ideą jest wspólna polsko-niemiecka praca dla pojednania i pokoju. Prace dotyczą poszukiwania i ekshumacji szczątków ofiar II wojny światowej.

fot. Facebook - POMOST

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group