Karolina Naja dwukrotną mistrzynią świata!

08.08.2022   Autor: Redakcja
922---194
Karolina Naja i Anna Puławska zostały mistrzyniami świata w kajakowej dwójce na 500 m. Wcześniej te same zawodniczki zdobyły złoto w czwórce. Jeszcze nigdy w historii na jednych mistrzostwach świata polskie kajakarki nie zdobyły dwóch złotych medali. A mieszkająca w Wałczu Karolina Naja jako jedyna polska kajakarka w historii ma w dorobku 3 złote medale mistrzostw świata!

Naja i Puławska, dwukrotne medalistki z igrzysk olimpijskich w Tokio, w Kanadzie nie miały sobie równych. Już w sobotę prowadzona przez nie czwórka (z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto w składzie) triumfowała z rzadko spotykaną przewagą na dystansie 500 m. Na mecie zwyciężyły swoje rywalki o 2 sek. W dwójce biało-czerwone już w przedbiegu zasygnalizowały wysoką formę, bowiem nie tylko go wygrały, ale uzyskały najlepszy czas eliminacji.

Polki prowadziły niemal przez cały dystans, ostatecznie wyprzedziły o 0,40 s Niemki Paulinę Paszek i Jule Hake. Paszek przez wiele lat była reprezentantką Polski, trenowała razem z Nają i Puławską. Zdobyła m.in. złoty medal mistrzostw Europy w dwójce na 1000 m z Justyną Iskrzycką, a od 2021 roku reprezentuje Niemcy.
Karolina Naja jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wraz z Anną Puławską wywalczyła srebrny medal w konkurencji K2 na 500m. Na tym samym dystansie dołożyła brązowy medal w kajakowej czwórce wraz z Anną Puławską, Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską. W 2012 roku w Londynie oraz w 2016 roku w Rio de Janeiro sięgnęła po brąz w dwójce z Beatą Mikołajczyk (teraz Rosolską). Żadna inna polska kajakarka nie może pochwalić się takim dorobkiem.

Poza medalami igrzysk olimpijskich Karolina Naja zdobyła 12 medali mistrzostw świata (teraz już 14) i 10 medali mistrzostw Europy.

Obecnie reprezentuje barwy KS Posnania. Mieszka w Wałczu.