3 tys. zł dopłaty nie tylko do węgla? Postuluje opozycja

04.08.2022   Autor: Redakcja
1612---152
3 tys. złotych nie tylko do węgla, ale i innych źródeł energii – to postulat parlamentarnej opozycji. W środę i czwartek projektem zajmują się senatorowie. Tak zwany dodatek energetyczny ma być bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem dla Polaków niż dodatek węglowy.  
 
W składach opałowych węgla generalnie brakuje, a ceny rosną z dostawy na dostawę. Teraz za węgiel typu orzech trzeba zapłacić w Pile 2,5 tys. zł za tonę. A ma być drożej. O ile węgiel będzie w ogóle...   

- Dzień wcześniej jak nam jakaś kopalnia przydział da, bo w tej chwili jeszcze bierzemy z kopalń naszych, chociaż z tego co wiem to już są umowy zerwane z kopalniami. Kopalnie zerwały z dilerami, więc my nie mamy już takiej pewności. Jak nam coś przydzielą, to dzwonią, że dostaniemy jeden samochód - opowiada Anna Szwajorek ze składu opałowego w Pile. 

A lista oczekujących jest długa.  

- No ja się też zapisałem tutaj wcześniej, normalna rzecz, jest węgiel, no powinny być dostawy zapewnione, ale czy będzie? Trzeba skorzystać z tego co jest od razu - mówi pilanin. 

Jak będzie jesienią i zimą - nadal nie wiadomo. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że węgla nie zabraknie.  
 
- Do Polski płyną statki z węglem z wielu krajów świata - odpowiada krótko Marcin Porzucek, poseł PiS. 


 
Tymczasem samorządy liczą... głównie straty. Miejska Energetyka Cieplna w Chodzieży, spółka w stu procentach z miejskim kapitałem wyliczyła, że w tym roku za węgiel do ogrzewania mieszkań trzeba będzie dołożyć 8 mln zł ekstra. To spadnie na barki mieszkańców.  
- Do takiego mieszkania około 40 metrowego, to taka średnia chodzieska, czeka nas 6-7 krotna podwyżka tylko cen za ciepło - wylicza Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 

A co ze szkołami, przedszkolami? Samorządowcy podnoszą, że w ustawie dotyczącej zdalnego nauczania dopisano punkt, że lekcje mogą być prowadzone online także w przypadku zbyt niskiej temperatury w klasach.  

- To jest dramat. Odezwały się od razu głosy nauczycieli, że wiele dzieci z różnych rodzin, o różnym statusie materialnym, one niekiedy przychodzą ogrzać się do szkoły i zjeść tam ciepły posiłek plus edukacja, której poziom będzie obniżony - zwraca uwagę Maria Małgorzata Janyska, posłanka PO. 
 
Na razie rząd wprowadził dopłaty do węgla. 3 tysiące złotych na gospodarstwo. Senatorowie opozycji proponują, by dodatki były bardziej sprawiedliwe społecznie i objęły także ogrzewających innym paliwem 

- My chcieliśmy, żeby była o dodatku energetycznym, żeby uwzględnić wszystkie paliwa grzewcze, ponieważ ludzie chcąc chronić środowisko odpowiadając na programy państwowe, dalej przechodzili na różne inne systemy ogrzewania, co się okazuje, że z wielką szkodą dla siebie - dodaje Maria Małgorzata Janyska. 

Rząd także opracowuje nowe rozwiązania.  

- Propozycje rządu będą zmierzały do tego, aby jak największa grupa gospodarstw domowych w Polsce została objęta wsparciem niezależnie od tego jaki konkretnie paliwem dostarczane jest ciepło  - zapewnia Marcin Porzucek. 
 
Szczegóły powinny być znane za kilka dni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group