MON sfinansuje dwie strzelnice wirtualne w Pile i Złotowie

29.07.2022   Autor: Redakcja
1098---1294
Dwie strzelnice w regionie sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Powiaty: pilski i złotowski otrzymały dotacje na utworzenie strzelnic wirtualnych. Będą z nich korzystać uczniowie klas mundurowych.  
 
MON uruchomił program “Strzelnica w każdym powiecie”, po to by umożliwić szkolenia z obsługi broni przede wszystkim uczniom klas mundurowych. Czas ogłoszenia konkursu jest nieprzypadkowy.  

- Dzisiaj samo się nasuwa, że w związku z sytuacją na Ukrainie, to odpukać, ale lepiej mieć ten kontakt z bronią szybciej, nauczyć się i posługiwać się nią - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister Rozwoju i Technologii. 
 
Dlatego o dotację mogły starać się gminy i powiaty z całej Polski. Ministerstwo pokrywa 80 proc. kosztów związanych z ich powstaniem. Powiat pilski otrzymał niemal 150 tys. złotych na ten cel. Strzelnica powstanie jeszcze w tym roku w “Mechaniku”. Odpowiednio przygotowana sala już czeka na sprzęt.  

 
- Ta strzelnica będzie strzelnicą w pełni wirtualną, oczywiście będzie to działanie przede wszystkim jednostkami, które będą bezpieczne. Będą cztery stanowiska strzeleckie, pozycja zarówno klęcząca, stojąca, leżąca, myślę, że to będzie pierwsza namiastka do praktycznej nauki obsługi konkretnymi jednostkami broni - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 
 
Młodzież z klas mundurowych musi przejść szkolenia z obsługi broni. Uczniowie z Piły do tej pory korzystali ze strzelnicy w Chodzieży. Także i w Złotowie był z tym problem.  
 
- Mamy klasy o profilu wojskowym w centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego, no to ważne by było, aby mieli możliwość przygotowania się w przyszłości do wojska, do kadry - mówi Ryszard Goławski, starosta złotowski. 
 
A już zmieniły się przepisy. Do 2033 roku uczniowie z klas mundurowych będą musieli mieć do 130 godzin nauki strzelania w miesiącu. A członkowie organizacji pro-obronnych powinni się szkolić do 30 godzin w miesiącu. Dlatego z tych obiektów będą mogli korzystać też dorośli.  

fot. MON 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group