Czym ogrzewasz mieszkanie? Złożyliście deklarację?

26.05.2022   Autor: Mateusz Manthai
902---332
Dobiega końca czas na złożenie deklaracji o źródłach ciepła. Właściciele i zarządcy budynków muszą określić rodzaj pieca i paliwo jakim ogrzewają domy. Za niezłożenie deklaracji grozi kara grzywny.  
 
Specjalne ankiety muszą wypełnić właściciele domów i zarządcy budynków, czyli spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Także tych niezamieszkałych. Deklaracje muszą także złożyć firmy, które używają kotłów o mocy poniżej 1 MW. Informacje zbiera Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Do tej pory Polacy złożyli ponad 3 miliony deklaracji.  Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy poprzez profil zaufany. Wzory ankiet i filmy instruktażowe można znaleźć na stronach internetowych gmin lub witrynie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Drugi sposób to forma papierowa. Druki można pobrać w swoim urzędzie. Tu też urzędnicy w razie potrzeby wypełnią deklaracje.  Na arkuszu znajdują się pytania dotyczące adresu budynku i czy mieszkamy w domu jedno czy wielorodzinnym.  
– Potem jest tabela, która odnosi się bezpośrednio do zainstalowanych źródeł ciepła w budynku. Czy to są kotły na paliwo stałe, czy z ręcznym, czy z automatycznym podawaniem paliwa. Czy to są kozy czy piece kaflowe - mówi Mariusz Pałaszyński, inspektor ds. Ochrony środowiska UM w Chodzieży. 

W deklaracji trzeba także określić rodzaj stosowanego paliwa. Najwyższym odsetkiem spisanych budynków w regionie może poszczycić się Chodzież. Tam do urzędu miasta wpłynęło 57 proc. wszystkich ankiet. Na drugim końcu znajduje się Piła. W stolicy powiatu pilskiego spisało się niespełna 34 proc. właścicieli budynków. Deklaracje należy złożyć do 30 czerwca. Ci, którzy nie wypełnią tego obowiązku mogą liczyć się z karą nawet do 5 tysięcy złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group