Dlaczego cytrynę koniecznie umyć przed zjedzeniem? Czytajcie etykiety!

14.05.2022   Autor: News4Media
1034---483

Cytrusy muszą w sklepie zachęcać klientów do ich kupienia. Dlatego poddawane są działaniu substancji, które niekoniecznie służą naszemu zdrowiu.

Cytryna to nieodłączny składnik każdej kuchni. Jest dobra jako dodatek do herbaty, przyprawienia surówki, stworzenia orzeźwiającego napoju, jak i urozmaicenia smaku zwykłej wody. Twórcy facebookowej strony Czytamy Etykiety sprawdzili, dlaczego przed zjedzeniem trzeba dokładnie ją umyć. Okazuje się, że cytrusy są przygotowywane do sprzedaży w taki sposób, żeby jak najdłużej zachowały swoją świeżość i zachęcający wygląd.

Do tego celu używa się chemicznych substancji, które nierzadko mają wprost toksyczny wpływ na organizm ludzki i środowisko.

Rozszyfrujemy dla Was nazwy poszczególnych środków – co ciekawe, producenci nie zawsze podają je na etykietkach. A tym, co podają, możemy podziękować, bo dzięki nim wiemy, co to za związki – czytamy we wpisie.

Co znajdziemy na skórce cytryny? Najpopularniejsze środki stosowane do konserwacji to m.in.: imazalil (rakotwórczy, toksyczny, zapobiega powstawaniu pleśni), tiabendazol (potencjalnie rakotwórczy, może uszkadzać układ nerwowy, stosowany przeciw rozwojowi grzybów i pasożytów), pyrimetanil (toksyczny dla organizmów wodnych, grzybobójczy), propiconazol (grzybobójczy, od kilku lat zakazany w uprawie zbóż), fludioksonil (ma wpływ na układ hormonalny, również odpowiada za neutralizowanie grzybów).

Autorzy analizy podkreślają, że nie jest łatwo zmyć konserwantów ze skórek cytryny. Odporne są na szorowanie, wyparzanie i ścieranie. Ponadto stosowane są również substancje nabłyszczające, które w szczególnych przypadkach mogą nawet uszkadzać nerki i wątrobę.

- Po obraniu cytrusów powinniśmy umyć zarówno ręce, jak i obrany owoc - gdyż podczas obierania te substancje mogły przeniknąć do owocu – zalecają eksperci z „Czytamy Etykiety”.
 

News4Media/fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group