Seniorzy piszą do młodzieży. I na odwrót. Gra generacyjna

29.04.2022   Autor: Jakub Sierakowski
1228---221
Wymiana listów jako sposób na międzypokoleniowe połączenie i nie tylko. Na taki pomysł wpadła złotowska pisarka. Seniorzy wymieniają wiadomości z tzw. trudną młodzieżą z lokalnego ośrodka socjoterapii. 

Pomysł na grę jest bardzo prosty. 36 seniorów ze Złotowa dostało specjalne karty. I właśnie tak rozpoczęła się międzypokoleniowa wymiana. 

- Co tydzień młodzież dostaje od seniora jeden list, jedną kartę. Na tyle tej karty odpowiada na pytania i list wraca do seniora, a potem kolejny i kolejny. Każdy tydzień to jeden list - tłumaczy Małgorzata Modrak-Potapowicz, pomysłodawczyni gry. 

Wymiana listów to nie tylko gra, to także forma terapii oraz walki z samotnością, zarówno u młodzieży, jak i starszych osób. 

- Widzę, że to “idzie”. Oni chcą pisać, czekają na te listy. Związali się już emocjonalnie, co jest bardzo pozytywne, bo to obcy ludzie, oni się nigdy nie widzieli. A już czekają, już mówią “mój pan Bolek, moja pani Ula, ciekawe co napisała” - mówi Dominika Skoczylas-Radke, MOS w Radawnicy. Dla większości podopiecznych ośrodka, te listy to pierwsze wiadomości, jakie dostali w życiu. Mimo że nie widzieli się na żywo z seniorami, czują przywiązanie i wreszcie mają z kim porozmawiać. 
- Ja niestety nie mam dziadków, z którymi miałbym kontakt. A ta gra umożliwia mi właśnie kontakt ze starszą osobą i mogę się powymieniać z nią doświadczeniami życiowymi - mówi Paweł. 

- Bardzo dobrze się dogaduję. Piszę o swoich rodzinnych sprawach - dodaje Robert. 

- Ja mam arcymistrza, a w zasadzie arcymistrzynię Marię. I pierwszy list, jaki od niej dostałem, to “siema Olek”. Zaczęliśmy ze sobą pisać i wysyłamy sobie coraz więcej wiadomości - przekonuje Aleksander. 

- Jak dostaję list, to czuję się, jakbym dostał wiadomość od mamy. Ja mam panią Małgorzatę i ona wysyła mi ciągle listy o sobie, czy życzenia na święta. Jestem ciekaw tego spotkania i bardzo się cieszę - zapewnia Kacper. 

Wymiana wiadomości to pierwszy etap gry i właśnie dobiega końca. Już w maju rozpocznie się kolejny – pasjoterapia. Wtedy młodzież i seniorzy spotkają się osobiście i będą razem spędzać czas. Chociażby w formie wspólnych warsztatów z zielarzem czy fotografem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group