Usunęli pomnik "zakłamujący historię" - VIDEO

21.04.2022   Autor: Jakub Sierakowski
1432---35
“Usuwamy z przestrzeni publicznej pomniki zakłamujące historię” - tak Instytut Pamięci Narodowej uzasadnia wyburzanie pomników sławiących żołnierzy Armii Czerwonej. W środę w Polsce taki los spotkał trzy monumenty. Jeden z nich w Międzybłociu, w gminie Złotów. 

Pierwotnie w Międzybłociu znajdował się cmentarz wojenny, na którym pochowano polskich i radzieckich żołnierzy, poległych w walkach o Złotów. W 1948 r. ciała ekshumowano i stanął tam pomnik upamiętniający 99 Polaków oraz 9 Rosjan. W marcu ktoś zniszczył przymocowaną do monumentu tablicę. Teraz na wniosek IPN-u, usunięto cały pomnik. Instytut tłumaczy te działania ustawą dekomunizacyjną, odkłamywaniem historii oraz prośbami mieszkańców. 

POMNIK USUNIĘTO W ŚRODĘ - PISALIŚMY O TYM TUTAJ 

- W wyniku tego wszystkiego, co dzieje się na Ukrainie i ataku Federacji Rosyjskiej, zaczynają do nas docierać nowe informacje od społeczeństwa, oburzonego tą sytuacją i widzącego zakłamanie Rosji mówiącej o tym, że niesie wyzwolenie i walczy o dobro republik w Ługańsku i Doniecku - mówi dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu. 

I dlatego kilka tygodni temu do Urzędu Gminy w Złotowie wpłynął wniosek z IPN-u o pozwolenie na usunięcie pomnika. Po krótkich konsultacjach, nie widziano przeciwskazań, chociaż w Urzędzie zdają sobie sprawę, że usunięcie pomnika nie przez wszystkich może być odbierane jednoznacznie. 

- Każdy może intepretować to, jak chce. Jesteśmy na terenach odzyskanych z bardzo skomplikowaną historią. (…) Wiele młodych osób, które przychodziły tutaj wcześniej składać wiązanki i zapalać znicze będą zdziwione, że nagle okazało się, że robili coś bardzo złego. Natomiast są fachowcy, którzy badają historię, być może wiedzą więcej od nas i ja szanuję tę decyzję - przyznaje Piotr Lach, wójt gminy Złotów. 

Podobną opinię mają sami mieszkańcy Międzybłocia, z którymi wójt konsultował wniosek Instytutu Pamięci Narodowej. 

- Wśród mieszkańców nie ma negatywnych odczuć związanych z tą sytuacją, że coś jest źle. Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że nikt się tej decyzji nie sprzeciwiał - potwierdza Adam Tomaszewski, sołtys Międzybłocia. 

Mieszkańcom oraz gminie zaproponowano postawienie nowego monumentu, który upamiętniałby jedynie 99 poległych polskich żołnierzy z I Armii Wojska Polskiego, jednak na razie nie wiadomo, czy z niej skorzystają. Oprócz Międzybłocia, pomniki wyburzono dzisiaj także w Siedlcu pod Wolsztynem w Wielkopolsce oraz w Garncarsku na Dolnym Śląsku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group