Groźne wichury uderzą w Polskę

15.02.2022   Autor: Redakcja
---

Ostatnie dni pozwoliły nam na krótko odetchnąć od pochmurnej, deszczowej i wietrznej pogody. Druga połowa tygodnia niestety znów przyniesie bardziej dynamiczną, a nawet niebezpieczną aurę. Od czwartku zacznie nasilać się wiatr, który lokalnie może powodować znaczne szkody.

Obecna zima w naszym kraju jest zdecydowanie inna, bardziej dynamiczna. Spowodowane jest to bardzo silną zachodnią cyrkulacją. W drugiej połowie tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu głębokich układów niżowych znad Oceanu Atlantyckiego i Skandynawii, które ponownie przyniosą nam sporo zmian w pogodzie.

Aktualne modele pogodowe wskazują, że w dniach 17-19 lutego w naszym kraju możemy się spodziewać bardzo silnego wiatru. Prognozowane są wtedy także duże wahania ciśnienia oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie możliwe będą nawet burze. Termometry będą wskazywać kilka stopni powyżej 0.

Wiatr zacznie się nasilać już w środę wieczorem. W czwartek jego porywy miejscami osiągną 90 – 100km/h. Przejściowo napłynie cieplejsze powietrze, ale silny wiatr skutecznie będzie obniżał odczuwalną temperaturę.

W piątek wiatr jedynie nieznacznie osłabnie, ponieważ może osiągać w porywach do 85km/h.

W sobotę prognozowane jest kolejne uderzenie bardzo silnego wiatru, którego prędkość może wtedy przekraczać 110 km/h. Jeszcze silniejsze porywy wiatru mogą wystąpić nad morzem.

Przemieszczanie się układów niżowych sprawi, że wzrośnie gradient baryczny. Bardzo duże wahania ciśnienia najbardziej będą dokuczać meteopatom. Mogą oni odczuwać senność, rozkojarzenie czy nasilenie różnych bólów.

Pogoda zacznie się uspakajać dopiero w niedzielę, kiedy prędkość wiatru osłabnie. Na niebie dominować będą nadal chmury, z których okresami będzie padać.

Zalecamy ostrożność, ponieważ jeśli najbardziej pesymistyczne prognozy się potwierdzą, to musimy się spodziewać, że przez 3 dni z rzędu wiatr może uszkadzać drzewostan, budynki oraz zrywać linie energetyczne. W związku z dynamiczną sytuacją pogodową, należy na bieżąco śledzić prognozy, komunikaty oraz ostrzeżenia meteorologiczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group