RIO zbada budżet Złotowa

06.02.2022   Autor: Jakub Sierakowski
---
Złotów z budżetem na 2022 rok. Po wielu debatach i kłótniach w końcu udało się go uchwalić. Jest jednak jedno “ale” - radni nie przyjęli Wieloletniej Prognozy Finansowej, więc prawdopodobnie i tak nie uda się uniknąć interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej. 
 
Kolejne podejście do uchwalenia budżetu miasta odbyło się w ubiegłym tygodniu. Na sesji nie pojawił się burmistrz, a radni podjęli decyzję o przerwaniu sesji do 9 lutego. I tutaj pojawił się problem, bo każdy samorząd musi przyjąć uchwałę budżetową do końca stycznia. W związku z tym rajcy spotkali się raz jeszcze 31 stycznia. Ostatecznie przyjęli budżet, a Wieloletniej Prognozy Finansowej nie. 
 
- Dlaczego nie? Właśnie przez nieobecność pana burmistrza. Pan burmistrz sam złożył autopoprawki do tego dokumenty i chcieliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości: rozmawiać, dyskutować, pytać. A skoro nie ma kogo pytać, to trudno podejmować decyzje bardzo ważne dla miasta - twierdzi Jakub Pieniążkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie.
 
Adam Pulit nie pojawił się także i na ostatniej sesji, co spotkało się z krytyką opozycyjnych radnych. Jak tłumaczy - wszystkie niezbędne informacje dotyczące budżetu i WPF-u przekazał wcześniej rajcom. Burmistrz również skrytykował radnych za brak decyzji w sprawie WPF-u. Według niego, może to sparaliżować miejskie inwestycje. 
 
- Mamy już luty, a tych zadań jest bardzo dużo. To jest rekordowa kwota na wydatki z udziałem Funduszy Norweskich, ale też i innych. Już mamy ponad 23 miliony z różnych dotacji do realizacji w perspektywie najbliższych dwóch lat. To są programy “Dostępna szkoła”, czy Polski Ład - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
 
A także Fundusze Norweskie. Teraz piłeczka jest po stronie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Z informacji, które uzyskaliśmy w RIO wynika, że brak uchwalenia WPF-u na lata 2022-2026 oznacza to, że obowiązuje poprzednia uchwalona perspektywa, czyli lata 21-25. RIO otrzymało już uchwałę budżetową Złotowa. Teraz oceni jej zgodność z WPF-em. W przypadku ich braku może nakazać miastu wprowadzenie zmian w tych kluczowych dla miasta dokumentach. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group