Wykopano schron sprzed ponad 80 lat

24.01.2022   Autor: Jakub Sierakowski
634---142
Ciekawostka historyczna z Wałcza. Podczas prac budowlanych prowadzonych przez jedną z firm, wykopano schron sprzed ponad 80 lat. I niestety, wszystko wskazuje na to, że ci, którzy chcą go zobaczyć, muszą się spieszyć... 

Powstał w 1935 r. w ramach tzw. Grupy Warownej Cegielnia. Pełnił funkcję schronu bojowego – swoje miejsce miała tam drużyna piechoty. Po przeszło 80 latach znajduje się na prywatnym terenie lokalnej firmy planującej rozwój. I tu pojawiają się schody dotyczące jego przyszłości - tym bardziej, że nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków. 

Przez to, że znajduje się na prywatnym terenie, obok ul. Południowej, nie można do niego podchodzić. Obejrzenie bunkra chociaż zza płotu stanowi jednak nie lada gratkę dla miłośników historii.  
- To nie jest jakaś rzecz ultraciekawa, czy niesamowita. Ale w tej formie, gdy jest on odkryty, to warto pokazać tę fortyfikację, bo inaczej tego nie zobaczymy. Dla mnie, jako osoby, która się tym interesuje i zajmuje od lat, to jest ogromne przeżycie - zobaczenie tej fortyfikacji w tej formie - mówi Wojciech Olek, dyrektor Muzeum Wału Pomorskiego. 

Firma, na której terenie wykopano bunkier, chce tam wybudować magazyn. Schron zniknie więc prawdopodobnie z powierzchni ziemi w ciąg najbliższych kilku dni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group