Otwarto darmową pomoc psychologiczną

18.01.2022   Autor: Michał Kępiński
1492---166
13 specjalistów w tym psychologowie, pedagodzy czy socjoterapeuci świadczą bezpłatną pomoc dla osób, które doświadczyły nagłego kryzysu emocjonalnego w powiecie wałeckim. Ze wsparcia można też skorzystać w miejscu zdarzenia bądź zamieszkania.  

Dwa tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 2019 roku w województwie zachodniopomorskim, gdzie w odstępie kilku tygodni w koszalińskim escape roomie zginęło 5 dziewczynek, a na autostradzie A6 śmierć poniosło kolejnych 6 osób, pokazały lukę w systemie pomocy i wsparcia osób w trakcie i po przebytym kryzysie.  

- Jeden i drugi przypadek pokazały nam, że faktycznie brakuje jakiejś służby publicznej, która zajęłaby się ofiarami i to absolutnie różnych zdarzeń - mówi Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim. 

Szczególnie pod kątem pomocy psychologicznej dla ofiar i ich najbliższego otoczenia. Dlatego podjęto decyzję o utworzeniu Regionalnych Centrów Kryzysowych.  

– Jest to inicjatywa, która objęła 6 powiatów z województwa zachodniopomorskiego i w tych 6 powiatach zostały utworzone punkty Regionalnego Centrum Kryzysowego, jednym z nich jest nasze wałeckie - informuje Bożena Terefenko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu. 

Pomoc psychologiczna oferowana jest tam bezpłatnie i bez skierowania. Do Regionalnego Centrum Kryzysowego w Wałczu, które swoją siedzibę ma przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego 54 mogą zgłaszać się osoby z przeróżnymi problemami.  

- Dla wszystkich osób, które znajdują się w kryzysach emocjonalnych, przewlekłego stresu, które doświadczyły gwałtownych sytuacji kryzysowych takich jak wypadki, utrata pracy, rozstanie, rozpad rodziny - tłumaczy Katarzyna Wierzbińska, koordynatorka Regionalnego Centrum Kryzysowego w Wałczu. 

Jak również dla tych, którzy doświadczyli przemocy domowej, borykają się z problemami wychowawczymi czy mają myśli samobójcze. W ramach Regionalnych Centrów Kryzysowych świadczona jest także pomoc mobilna.  

- Te miejsca są wyposażone w dwa samochody. Samochód sam w sobie nie rozwiąże problemu, ale jest to środek do działania zespołów mobilnych. Te zespoły jadą tam, gdzie wydarza się trudna sytuacja i niekoniecznie musi to być wypadek drogowy, chociaż i takie rzeczy się zdarzały - dodaje Dorota Rybarska-Jarosz. 

Wałecki punkt Regionalnego Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku od 8 do 20. Pomoc można uzyskać także telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu 720-826-500.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group