Od marca więcej zapłacimy za wywóz śmieci

11.01.2022   Autor: Michał Kępiński
1084---164
Po podwyżkach cen prądu i gazu teraz przyszedł czas na wzrost opłaty za śmieci. Od marca mieszkańcy miejscowości tworzących Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi zapłacą za wywóz odpadów od 3 do 6 złotych za osobę więcej miesięcznie.  

Pod koniec ubiegłego roku PRGOK ogłosił przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych w 5 sektorach, na które podzielony jest związek. Oferty, które wpłynęły, znacząco przekroczyły przewidziany budżet, co w efekcie przełoży się na wzrost opłaty, jaką od marca będą ponosić mieszkańcy.  

Do tej pory cena za wywóz odpadów wynosiła 30 złotych od osoby miesięcznie. Podwyżka po raz pierwszy będzie zróżnicowana, zależnie od sektora, do którego dana gmina należy. I tak chociażby mieszkańcy Piły, Jastrowia czy Krajenki zapłacą o 3 złote więcej miesięcznie. Największa podwyżka czeka natomiast gminy Drawsko, Krzyż Wielkopolski i Wieleń. Tu opłata dla jednej osoby wzrośnie o 6 złotych. 

- Rosną ceny paliwa, rosną ceny energii elektrycznej, której bardzo dużo zużywa się na instalacjach no i rosną koszty pracy. Ta podwyżka była nieunikniona, ona jest ściśle związana z tymi wszystkimi wzrostami, więc nie ominęła też związku - tłumaczy Elżbieta Sieg, przewodnicząca Związku Międzygminnego PRGOK. 
Na wysokość opłaty wpływa również liczba osób, które są zarejestrowane w systemie. Wciąż zdarzają się przypadki, że wiele osób unika płacenia, a koszty tego ponoszą wszyscy pozostali mieszkańcy.  

- To jest system oparty na uczciwości, jeśli mamy składać deklaracje dotyczące ilości zamieszkujących pod danymi adresami no to zakładaliśmy, że każdy uczciwie tą deklarację złoży, niestety życie pokazało, że tak nie jest - przyznaje Elżbieta Rybarczyk, burmistrz miasta i gminy Wieleń, przewodnicząca zgromadzenia PRGOK. 

Bo w systemie ciągle brakuje około 20 proc. mieszkańców. Natomiast dla osób, które unikają segregacji, opłata będzie wynosić dwukrotność stawki, czyli w zależności od gminy ta cena wahać się będzie od 66 do 72 złotych miesięcznie. W 4 z 5 sektorów śmieci od mieszkańców odbierze Altvater, a na terenie gminy Jastrowie i Krajenka zrobi to konsorcjum firm: Miejski Zakład Usług Komunalnych w Złotowie i Zakład Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group