Droższe bilety PKP. Podwyżka od czwartku

11.01.2022   Autor: News4Media
1144---324
Inflacja i zalewająca nas ze wszystkich stron drożyzna dotknęły również koleje państwowe. Spółka PKP Intercity ogłosiła, że już w najbliższych dniach za bilety zapłacimy więcej. Jak wygląda nowy cennik?

Niewielu z nas dziwią jeszcze podwyżki cen towarów i usług. Szalejąca inflacja, która bije w ostatnim czasie dwudziestoletnie rekordy, zagląda niemal do każdej strefy gospodarki i wymusza na przedsiębiorstwach aktualizowanie cenników. Niestety skutki drożyzny odczuwają również sami konsumenci. Na droższe świadczenie swoich usług zdecydowała się również kolej. Za podróż zapłacimy więcej już od 13 stycznia.

- Od ostatniej aktualizacji cen biletów istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki – pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej – o około 65 proc. – wyjaśnia w swoim komunikacie PKP Intercity.

Spółka dodaje również, że podnoszenie cen jedynie przez przewoźników regionalnych doprowadziło do sytuacji, w której trasy dalekobieżne można było pokonać za niższą cenę niż w przypadku krótkich połączeń. Państwowy przewoźnik podkreśla, że podwyżki cen biletów wiążą się nie tylko z obsługą taborów, ale również wielomiliardowymi inwestycjami, które mają znacząco podnieść jakość świadczonych przez niego usług.
- Z 19 do 27 mld zł zwiększają się środki, jakie spółka zainwestuje do końca obecnej dekady w nowoczesny tabor i infrastrukturę. W efekcie przewoźnik planuje uruchamiać w 2030 roku około dwa razy więcej pociągów i zaoferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży. Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. (…) Wyższy komfort i funkcjonalność zapewni nowy design przestrzeni wewnątrz pociągów, nad którego założeniami trwają obecnie prace. Nowe pojazdy będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym osób podróżujących z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami – czytamy.

Przykładem podwyżki może być bilet na pociąg typu Pendolino. Obecna cena bazowa wynosi 150 zł. Po zmianach zapłacimy za ten sam przejazd 169 zł. Nowy cennik obejmuje również zmiany dotyczące progów rabatowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group