Postanowienia noworoczne zrobione?

05.01.2022   Autor: Artur Maras
---387
Dla wielu z nas początek nowego roku to czas na plany. Chcemy zmienić coś w swoim życiu i robimy noworoczne postanowienia. Jednak jak wytrwać przy przyrzeczonych sobie obietnicach i czy te mają w ogóle sens? 
 
Gdy tylko opadnie kurz sylwestrowych bali, wielu z nas rzuca się w wir noworocznych postanowień. Zmiana roku w kalendarzu sprzyja obietnicom. To właśnie wtedy wielu z nas widzi szansę na zmianę swojego życia.  
 
- Dużo takiej nostalgii, takiego podsumowania kończącego się roku i zazwyczaj jest taka tendencja, że lubimy planować, że w nowym roku zmienimy się na lepsze - mówi Romana Otto, psycholog i psychoterapeuta.  
 
Rzucając palenie, chudnąc czy ucząc się nowego języka. Tylko jak noworoczne postanowienia przekuć w rzeczywisty sukces?  
 
- Plan musi być przede wszystkim konkretny, realny, mierzalny, określony w czasie
- dodaje psycholog. 
 
Zbyt ambitnie plany, z góry skazane są na niepowodzenie. Nie warto zakładać od razu udziału w maratonie, jeśli nie uprawiamy nawet regularnie sportu. Swoje postanowienia warto także spisać na kartce. Dobrze, aby były one nasze a nie wymuszone przez kogoś.  
 
- Fajnie mieć dobrych ludzi wokół, którzy będą nam pomagać w tym procesie - mówi Kamila Kickel-Hinz, trenerka fitnessu, manager Gym Factory. 
 
I będą motywować nas do działania. Dla uzyskania zauważalnych efektów trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.  
 
- Wszystko, czy to schudnięcie, czy nabranie masy mięśniowej to kwestia długotrwałej pracy i systematyczności. Jeżeli ktoś sobie założy, że przyjdzie sobie raz w tygodniu na siłownię to nie ukrywajmy, nic z tego nie będzie - dodaje trenerka. 

 
W dodatku wszystko trzeba robić z głową. 
 
- Katowanie dietą będzie miało tylko krótkofalowe efekty - przypomina Agnieszka Pankau, dietetyczka. 
 
Po którym szybko możemy liczyć tylko na efekt jojo.  
 
- Zdecydowanie nie diety cud. Diety cud są to tylko diety z krótkotrwałymi efektami i nie przyniosą długofalowych rezultatów - dodaje dietetyczka. 
 
Najlepiej zacząć metodą małych kroków. 
 
- Zacznijmy zwiększać ilość warzyw na talerzu, żeby połowa tego talerza to były warzywa. Zamienimy tłuste mięsa na mięso chude. Możemy nawet częściowo zrezygnować z mięsa na rzecz nasion strączkowych - radzi Agnieszka Pankau. 
 
Tak aby nawyki żywieniowe zmienić na stałe, a nie tylko na czas “diety”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group